Obnova hrama Svetih apostola Petra i Pavla u Štikadi

Blagoslovom Njegovog Preosveštenstva Episkopa gornjokarlovačkog g. Gerasima i odobrenjem Eparhijskog upravnog odbora Eparhije gornjokarlovačke, završena je još jedna faza radova na obnovi hrama Svetih Apostola Petra i Pavla u Štikadi kod Gračaca.

Hram Svetih apostola Petra i Pavla u Štikadi sazidan je u periodu od 1898. do 1899. godine, po projektu poznatog austrijskog arhitekte Hermena Bolea, a oštećen je za vreme Drugog svetskog rata. Nakon rata, kumunističke vlasti su hram Svetih apostola Petra i Pavla pretvorili u zadružnu štalu.

Prethodnih godina, izrađena je nova drvena konstrukcija na krovu i zvoniku. Postavljen je krst na zvonik i isti je pokriven eternit pločama. Na otvore zvonika su postavljene grilje i uređena je fasada vanjskih zidova u gornjoj zoni. Ove godine lađa hrama je pokrivena biber crijepom, a postavljeni su i oluci i snjegobrani.

Posle višedecenijskog propadanja, hram je konačno zaštićen od vremenskih neprilika, te će ubuduće biti ukras ovoga kraja.

Radovi su finansirani sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske i opštine Lovinac.

Protonamesnik Predrag Pantelić, paroh gračački

Scroll To Top
Descargar musica