Otvoreno pismo podrške stradalnoj braći arhijerejima i bogoljubivom vernom narodu Ukrajinske Pravoslavne Crkve

Prisećajući se svežrtvene golgotske ljubavi Hristove i proslavljajući radosno Vaskrsenje Spasiteljevo, kojim smrt postade život, pakao se pretvori u raj, strah u radost, užas u ushićenje, a smrt se preobrazi u besmrtnost večnu, ne možemo da ostanemo nemi na stradanje i progon živog organizma, Crkve Njegove u Ukrajini, jer ako mislimo da dobro želimo, a pritom budemo dobromisleći koji ćute, ... »

Saopštenje Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve

Suočeni sa potpunim bezakonjem koje aktuelna vlast u Prištini sprovodi prema Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi i srpskom pravoslavnom narodu, ovoga puta ograničavajući slobodu kretanja samom poglavaru Srpske Pravoslavne Crkve, Njegovoj Svetosti Arhiepiskopu pećkom, Mitropolitu beogradsko-karlovačkom i Patrijarhu srpskom Gospodinu Porfiriju i srpskim arhijerejima, onemogućavajući im na potpuno protivpravan način, zapravo nasiljem, da služenjem Božanstvene službe otpočnu redovno godišnje zasedanje Svetog Arhijerejskog ... »

Molitveni početak Svetog Arhijerejskog Sabora

Sveti Arhijerejski Sabor Srpske Pravoslavne Crkve je otpočeo 14. maja 2024. godine svetom arhijerejskom Liturgijom kojom je, u Spomen hramu Svetog Save na Vračaru sa početkom u 9 časova, načalstvovao Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije uz sasluženje otačastvenih arhijereja.  – Braćo arhijereji, braćo i sestre, kao što smo čuli u divnoj besedi vladike Ignjatija da sve ima svoje izvorište ... »

Izjava Patrijarha srpskog g. Porfirija

Sva vrata ovog sveta su otvorena za mene kao što su i naša vrata otvorena za sve, samo su vrata moga doma, Pećke Patrijaršije, zatvorena i ne daju mi da u njega uđem. Kao Patrijarh srpski, kao građanin i kao vernik, znam i poručujem da će ta vrata pre ili kasnije otvoriti sam Bog. Oni koji su zatvorili vrata doma ... »

Patrijarhu srpskom Porfiriju i arhijerejima zabranjen ulazak na Kosovo i Metohiju

Njegovu Svetost Patrijarha srpskog g. Porfirija, koji je sa još sedmoricom arhijereja trebalo da, po ustaljenoj proceduri, u popodnevnim časovima doputuje u sedište Srpske Pravoslavne Crkve, manastir Pećku Patrijaršiju, radi početka redovnog godišnjeg zasedanja Svetog Arhijerejskog Sabora, na administrativnom prelazu Merdare su zaustavili službenici privremenih vlasti u Prištini i, bez ikakvog obrazloženja, saopštili da im je zabranjen ulazak u Pokrajinu. ... »

Slava hrama Svetog Vasilija Ostroškog u Gornjem Budačkom

U Gornjem Budačkom nedaleko od grada Karlovca, dana 12. maja 2024. godine proslavljena je slava hrama čiji je nebeski pokrovitelj pred Vaskrslim Hristom, Sveti otac naš Vasilije, mitropolit zahumski, čije svete i netljene mošti počivaju u manastiru Ostrogu. Svetom arhijerejskom Liturgijom na današnji praznik načalstvovao je Njegovo Preosveštensto Episkop gornjokarlovački g. Gerasim, uz sasluženje arhimandrita mr Nauma (Milkovića), protoprezvitera-stavrofora Radoslava ... »

Episkop Gerasim bogoslužio u Rijeci

Na Vaskrsni ponedeljak, 06. maja 2024. godine, kada molitveno proslavljamo Svetog velikomučenika Georgija, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim načalstvovao je Svetim Evharistijskim sabranjem u hramu Svetog velikomučenika Georgija na Sušaku. Njegovom Preostveštenstvu Episkopu Gerasimu su sasluživali: protoprezviter – stavrofor Mićo Kostić, protoprezviter Jovan Galamić i protođakon Nebojša Anđić.  Po zaamvonoj molitvi Vladika Gerasim osvetio je slavske kolače, te se ... »

Praznik Vaskrsenja Gospodnjeg u Karlovcu

Hristos Vaskrse iz mrtvih, smrću smrt razruši, a onima koji su u grobovima život darova. (Tropar Vaskrsa)   Praznik Vaskrsenja Hristovog svečano i toržestveno je proslavljen 05. maja 2024.godine, u Sabornom hramu Svetog Oca Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Karlovcu. Svetim Evharistijskim sabranjem je načalstvovao Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački G. Gerasim, kome su sasluživali: protoprezviter – stavrofor Radoslav Anđelić, protoprezviter – stavrofor ... »

Sveti i Veliki Petak u Karlovcu

Sva tvar izmijeni se od straha, gledajući Tebe Hriste, obješena na Krstu: sunce se pomrači, i temelji zemlje se zadrmaše, sve sastradavaše Stvoritelju svega. Ti Koji si dragovoljno sve pretrpeo nas radi, Gospode, slava Tebi. (Stihira na Gospodi vozvah) Prisećajući se dana najvećeg stradanja u istoriji roda ljudskog, a posebno u hrišćanskom svetu, dana u koji je na Krstu raspet ... »

Vaskršnja poslanica Srpske Pravoslavne Crkve

Srpska Pravoslavna Crkva svojoj duhovnoj deci o Vaskrsu 2024. godine PORFIRIJE po milosti Božjoj pravoslavni Arhiepiskop pećki, Mitropolit beogradsko-karlovački i Patrijarh srpski, sa svim arhijerejima Srpske Pravoslavne Crkve – sveštenstvu, monaštvu i svim sinovima i kćerima naše svete Crkve: blagodat, milost i mir od Boga Oca, i Gospoda našega Isusa Hrista, i Duha Svetoga, uz radosni vaskršnji pozdrav: HRISTOS VASKRSE! ... »