Vladika Gerasim u obilasku parohija u Otočcu, Korenici i Gračacu

U srijedu, dana 6. septembra 2023. godine Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim posjetio je parohije u Otočcu, Korenici i Gračacu u Arhijerejskom namjesništvu plaščanskom.

To prilikom vladika je obišao radove u slijedećim mjestima:

Brinje sa hramom Preobraženja Gospodnjeg sagrađen 1939. godine koji je u drugom svetskom ratu oštećen, zatim obnovljen i ponovo je oštećen tokom ratnih dešavanja 1991-1995.

Parohijski hram Svetog Velikomučenika Georgija u Otočcu – izgrađen je 1863. godine. Hram je obnavljan je prvi put 1971. druga obnova danas još uvijek traje.

Vrhovine sa hramom Svetih Arhangela Mihaila i Gavrila, sagrađen je 1715. godine, srušen u Drugom svetskom ratu, a njegova obnova je počela 1971. koja traje do danas.

Vrelo sa hramom Uspenja Presvete Bogorodice, sagrađen 1755. godine. Hram je stradao u ratovima, nakon čega je bio obnavljan, zadnja obnova je urađena 2015.

Parohijski hram Svetih Arhanđela Mihaila i Gavrila u koreničkom naselju Gradina koji sagrađen na temeljima starog drvenog hrama 1756. godine. Hram je zapaljen 1943. godine, do sad je obnovljen zvonik.

Mutilić sa hramom Preobraženja Gospodnjeg sagrađen je 1745. godine, hram je zapaljen u Drugom svetskom ratu do danas su ostali zidovi hrama bez zvonika.

Jošani sa hramom Rođenja Svetog Jovana Krstitelja, sagrađen je na temeljima starog hrama 1730. godine. Od Drugog svetskog rata hram nije u bogoslužbenoj upotrebi, a njegova obnova je u toku.

Bruvno sa hramom Rođenja Svetog Jovana Krstitelja – sagrađen 1845. godine, u Drugom svetskom ratu hram je oštećen. Sa obnovom je započeto 1989. ali početkom rata 1991. je prekinuta. Da bi se ponovo otpočelo sa obnovom 2012.

Štikada sa hramom Svetih Apostola Petra i Pavla, hram je sagrađen 1899. godine. Zapaljen u Drugom svetskom ratu. Novi krov na hramu postavljen je 2017. godine, a zvonik i unutrašnje uređenje čeka obnovu.

Filijalni hram Svetog Arhangela Mihaila u Štikadi sagrađen je 1725. godine, srušen je u Drugom svetskom ratu.