Sveta Arhijerejska Liturgija u Sabornom hramu Svetog oca Nikolaja mirlikijskog u Karlovcu

U nedelju Svetih Otaca prvog vaseljenskog sabora 16. juna 2024. godine, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim služio je Svetu arhijerejsku liturgiju u Sabornom hramu Svetog Oca Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Karlovcu.          Njegovom Preosveštenstvu g. Gerasimu su sasluživali: protoprezviter – stavrofor Radoslav Anđelić, prezviter Saša Lončina, prezviter Duško Živanić i protođakon Nebojša Anđić. Po okončanju Svete Evharistije, prigodnom besjedom, ... »

Vladika Danilo Jakšić i Karlovačko vladičanstvo

pisano svjedočanstvo postojanja i opstanka Karlovac – Novi Sad, Martiria 2024, 212 str.; ilustr.             U izdanju izdavačke kuće Martiria, a blagoslovom Njegovog Preosveštenstva Episkopa gornjokarlovačkog Gospodina Gerasima, iz pera srpskog istoričara i univerzitetskog profesora dr Gorana Vasina, izašlo je kapitalno djelo – Vladika Danilo Jakšić i Karlovačko vladičanstvo.           Neumorno ... »

Poslanstvo Ruske Zagranične Crkve u Sremskim Karlovcima

Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije je posetio 14. juna 2024. godine Sremske Karlovce, gde ga je u Patrijaršijskom dvoru dočekao Njegovo Preosveštenstvo Episkop sremski g. Vasilije sa sveštenstvom. Tom prilikom, u Sremske Karlovce su stigli i prvojerarh Ruske Zagranične Crkve Mitropolit njujorški i istočnoamerički g. Nikolaj sa poslanstvom Ruske Pravoslavne Zagranične Crkve, koje čine: Mitropolit berlinski i nemački g. Marko, ... »

Praznik Vaznesenja Gospodnjeg u Karlovcu

Na praznik Vaznesenja Gospodnjeg 13. juna 2024. godine, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim služio je Svetu arhijerejsku liturgiju u Sabornom hramu Svetog Oca Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Karlovcu.          Njegovom Preosveštenstvu g. Gerasimu su sasluživali: protoprezviter – stavrofor Radoslav Anđelić, prezviter Saša Lončina, prezviter Duško Živanić i protođakon Nebojša Anđić. Nakon zaamvone molive, episkop Gerasim, blagoslovio je kolač i ... »

Prijemni ispit za upis u prvi razred Bogoslovije 2024. godine

Na osnovu uredbe o bogoslovskim školama i uslovima upisa u Bogoslovije Srpske pravoslavne crkve Eparhija Gornjokarlovačka objavljuje   K O N K U R S Za upis u I razred Bogoslovija SPC za školsku 2024/25 godinu, koji sadrži sledeće uslove: da kandidat nije stariji od 18 godina; da nije oženjen; da je duševno i telesno zdrav; da kandidat ima razvijen ... »

ZABORAVLjENI NAROD

I održi se u Beogradu Srpski Sabor! Okupiše se Srbi iz Srpske i Srbije, iz Crne Gore i Severne Makedonije! Izgovoriše se velike reči, izljubiše se srpski, po tri puta, braća i sestre iz regiona….I hvala Bogu na tome! Al’ nekog ne bi!!! Ne bi predstavnika naroda koji je srpstvu i svetu dao Nikolu Teslu i Milutina Milankovića, Josifa Pančića, ... »

Sveta Arhijerejska Liturgija u Rijeci

U nedelju o slepom, šestu nedelju po Vaskrsenju Gospodnjem, 09. juna 2024. godine služena je Sveta arhijerejska liturgija u Rijeci. Liturgijom u hramu Svetog Oca Nikolaja mirlikijskog načalstvovao je Preosvećeni Episkop gornjokarlovački gospodin Gerasim, a sasluživali su protoprezviter Darko Dugonjić, prezviter Saša Lončina i protođakon Nebojša Anđić. Ljepoti bogosluženja doprinijelo je pojanje hora parohije riječke. Po okončanju Svete Evharistije, episkop ... »

Hram Uspenja Presvete Bogorodice u Senju

Crkva je sagrađena 1788. godine u baroknom stilu na mjestu prethodne male crkve. Na pročelju se nalazio zvonik na preslicu, dok se u crkvi nalazilo dosta drvenog inventara, te starih knjiga na crkvenoslavenskom i grčkom jeziku. Oko crkve se nalazilo groblje u kojem su se tokom XVIII i XIX vijeka sahranjivali pravoslavni žitelji Senja. Crkva je srušena za vrijeme Drugog ... »

U nedelju Samarjanke 02. juna 2024. godine, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim služio je Svetu arhijerejsku liturgiju u Sabornom hramu Svetog Oca Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Karlovcu.          Njegovom Preosveštenstvu g. Gerasimu su sasluživali: protoprezviter – stavrofor Radoslav Anđelić, protoprezvioter Darko Dugonjić, prezviter Saša Lončina, prezviter Duško Živanić i protođakon Nebojša Anđić. Po okončanju Svete Evharistije, prigodnom besjedom, episkop ... »

Nedelja Raslabljenog u Karlovcu

U nedelju Rasabljenog 26. maja 2024. godine, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim služio je Svetu arhijerejsku liturgiju u Sabornom hramu Svetog Oca Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Karlovcu. Njegovom Preosveštenstvu g. Gerasimu su sasluživali: protoprezviter – stavrofor Radoslav Anđelić, prezviter Saša Lončina, prezviter Duško Živanić i protođakon Nebojša Anđić. Po okončanju Svete Evharistije, episkop Gerasim besedio je na temu praznika, ... »