Intervju Episkopa Gerasima

Povodom nedavnih de�avanja u Donjem Lapcu, Njegovo Preosve�tenstvo Episkop gornjokarlovački G.G. Gerasim, dao je novinaru �eljku Popoviću intervju za Jutarnji list. Po�to je u istom od 05. februara ove godine, objavljen samo jedan kraći dio istog, ovdje ga donosimo u celosti:

�eljko Popović - Skupina vjernika iz Donjeg Lapca tvrdi da se pravoslavna crkva, točnije paroh Zoran Mihajlović uključio u političku kampanju uoči lokalnih izbora i svrstao se na stranu SDSS-a. Dali podr�avate paroha i kako ocjenjujete njegov rad.
Episkop Gerasim -
Po va�em prvom pitanju mo�emo odgovoriti sledeće: Mi ni po čemu nevidimo da se pravoslavni sve�tenik Zoran Mihajlović  svrstao  na stranu jedne političke opcije (u vaem pitanju prozvane). To se da uočiti tek u va�im novinskom članku, dakle to je va�e mi�ljenje.Takođe smo mi�ljenja  da je autor članka od 22. januara ove godine, pogre�no interpretirao reči jereja Mihajlovića, "za sve �to radim imam podr�ku Episkopa". Na�alost ovo nije prvi novinski napis, istog autora, koji je krajnje neprofesionalno i zlonamerno napisan i dat u javnost.
Jerej Zoran Mihajlovi
ć, je pogrije�io �to je javno imenom i prezimenom prozvao određenu osobu za nedavanje priloga, to smatramo ishitrenim i netaktičnim. A da se svrstao na ovu ili onu političku opciju,  kako pie u medijima to nesmatramo ozbiljno i u to nevjerujemo.

�eljko Popović - Skupina vjernika iz Donjeg Lapca Vas je posjetila, oni tvrde da ste im obećali javno se očitovati ali dosada jo� to niste učinili pa jo� nije poznat stav pravoslavne crkve koja je izvrgnuta napadima u Donjem Lapcu.
Episkop Gerasim -
Prije davanja ovog intervjua, iz Donjeg Lapca niti smo primali niti nas je posjetila, kako vi ka�ete grupa vjernika, kojima smo ne�to obećali. Posjetili su nas gospodin Milan Đukić i gospodin Jovan Vuk�a, i u prostorima kojima smo ih primili razgovarali smo o problemima vezanim za Donji Lapac.
A to �to ka�ete da je Pravoslavna crkva izvrgnuta napadima, to smo primijetili samo u pojedinim medijima, to ni vjernici ni nevjernici iz Donjeg Lapca nisu napravili, i koliko smo Mi primijetili ti ljudi �ive skladnim �ivotom, sve dok ih neko od novinara ne uztalasa.

�eljko Popović - Kako komentirate da je Paroha fizički napao biv�i načelnik op�tine ispred pravoslavne crkve u Donjem Lapcu.
Episkop Gerasim -
Mi nismo očevidac događaja  ispred hrama u Donjem Lapcu i ne moemo govoriti o napadu i kakvoga je karaktera napad bio, moemo reći sledeće; da do bilo kakvih razmirica nije trebalo doći i sve se moglo postići smirenim razgovorom. �ao nam je �to je jerej Zoran Mihajlović određene ljude javno prozvao, to nije praksa u Pravoslavnoj crkvi, ali to smo već naveli netaktičnim i u budućnosti se takvo �to verujemo neće ponoviti. Isto tako nam je �ao �to je od svega toga napravljena senzacija, ali kada bolje razmislimo to i prodaje dana�nju tiskovinu (novine).

�eljko Popović - Jesu li događanja nanijela �tetu pravoslavnoj crkvi u tome djelu eparhije!
Episkop Gerasim -
Nevjerujemo da su ovakva događanja mogla nanijeti �tetu Pravoslavnom bitisanju na ovim prostorima. Posle Fa�ističko-usta�ko- komunističkih  razaranja, a zatim i obmane i progona pravoslavnih itelja iz Donjeg Lapca i drugih mesta, ovo su sitnice. No, ni one nisu dobro do�le, ali tako biva posle razbijanja jedne zajednice ma kako se ona zvala u ovom primeru Srpska. Takođe u kampanji u ovom slučaju lokalnoj, prepirka političara nije ni�ta novo, kao da zaboravljamo onu staru izreku, kada su u pitanju Srbi "zavadi pa vladaj".   Plaim se da se Srbi u Donjem Lapcu svađaju, ne oko vruća krompira, nego vruća kamena, a to jeste dobijanje vlasti u pomenutom mestu. Siroma�ni ljudi - siroma�na Op�tina. Dr�ava tu mora da utiče i pomogne u organizovanju pre svega prilaza tom prekrasnom mestu, onaj ko nije bio u Lapcu nezna �ta je prirodna lepota. Da bi do�ao do te sredine, nekada čisto Srpske (danas tu posle 1995 g. ima naseljenih i Hrvata iz Bosne), mora da se ide preko susedne dr�ave Bosne i Hercegovine, ali kada je u pitanju zajednica većinska Srpska onda je tu briga dr�ave minorna. Zato smatramo ko god dođe na vlast u Donji Lapac, ova ili ona politička opcija odgovornost nije, obezbediti visoku platu op�tinskih du�nosnika, nego boljitak građana te op�tine.

�eljko Popović - Nedavno ste primili predsjednika SDSS-a Vojislava Stanimirovića �to je bio povod posjete?
Episkop Gerasim -
Posjeta Gospodina Vojislava Stanimirovića predsednika SDSS-a, nije sigurno ono �to bi vi �eljeli, dogovor SDSS-a i SPC-a oko izbora u Donjem Lapcu (od prilike tako je neto pisalo u vaem novinskom članku Jutarnjeg Lista, od 11. 01. 2007 g.). Ne, to nije sigurno, nego je u pitanju organizovanje jednog vida humanitarne pomoći u namirnicama za učenike bogoslovije u manastiru Krka, SDSS-a i vernika istočne slavonije i Eparhije gornjokarlovačke, a u to se mo�ete uvеriti i u Info-vestima Eparhije dalmatinske.
Ne dugo posle toga Mi smo u svojoj rezidenciji primili i Milana
Đukića, �to bi i kod drugih moglo da izazove pitanje, za�to to? Ali nije. Primićemo i svakoga drugoga ko �eli da razgovara sa nama po temama ko je su prikladne za razgovor i na taj način vr�iti svoju misiju.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.