KNJIGA: Pravoslavna op�tina u Rijeci (1720-1868)

Prisustvo predstavnika svih crkava koje deluju u Rijeci, predstvnika lokalne vlasti, uzvanika, odabranih sa liste javnih radnika Rijeke, potvrdilo  je da čin prezentacije knjige ima versku, naučnu i političku va�nost. Ta mogućnost da se događaj mo�e posmatrati sa  raznih aspekata, koju su uočili mediji, razlog je njihog produ�enog interesa koji nadilazi  knjigu samu po sebi.

ČASOPIS: Sv. Sava Gornjokarlovački

BLAGOSLOV VLADIKE FOTIJA
U mučeničkim i ispovedničkim poku�ajima o�ivljavanja stradalne Eparhije gornjokarlovačke, pokrećemo eparhijski list �Sv. Sava Gornjokarlovački, koji će ako Bog da, predstavljati pregled svega onoga �to je značajno u �ivotu ove eparhije SPC. Motiv za pokretanje ovoga časopisa nam je duhovni i pastirski, jer nam je iz Sv. Predanja poznato, da nema obnove Crkve bez unutra�njeg preporoda i . . .

PUBLIKACIJA: PEROJ srpsko selo u Istri

Djelo Frana Barbalića �Peroj � srpsko selo u Istri� prvi put je objavljeno u zagrebačkim Narodnim novinama (br. 48-55 i 59) 1993. godine. Iste godine je pre�tampano u izdanju zakladne tiskare Narodnih novina u Zagrebu kao knji�ica. Ona je već odavno nedostupna čitateljstvu, tim prije �to se rijetko nalazi i u stručnim bibliotekama. S obzirom da je knjiga i u dana�njem vremenu vrlo interesantna . . .

PUBLIKACIJA: Manastir Gomirje

Manastir Gomirje u Eparhiji gornjokarlovačkoj ostao je sa svojim monahinjama i duhovnikom jedini centar pravoslavnih Srba u Hrvatskoj poslije tragičnih godina građanskog rata od 1991. do 1995. godine. Ostali manastiri su opustjeli. U Eparhiji dalmatinskoj manastiri Krupa, Krka i Dragović, u Eparhiji slavonskoj manastiri Pakra, Orahovica; smrću arhimandrita Milutina Manastir Svete Ane sa jednom monahinjom i isju�enicom. U Hrvatskoj je jednimo jo� u Eparhiji zagrebačko-ljubljanskoj manastir Lepavina ostao sa svojim monasima i isku�enicima u svojoj duhovnoj slu�bi.

GRAFIČKA MAPA: U spomen hramu Sv. Nikole

Nekoliko uvodnih reči i blagoslov za grafičku mapu Đorđa Petrovića

Nepobedivost svetinje i lepote
Saborna crkva svetog Nikole u Karlovcu (1758-1787) do�ivela je veliku tragediju po�to je 1992. godine minirana, te tako na �alost i dana stoji, kao otvorena duhovna rana u sredi�tu Eparhije gornjokarlovačke. Svojim stradanjem, hram svetog oca Nikle pridru�iose stradanju sve�tenomučenika Save Gornjokarlovačkog i horu jadovskih i glinskih mučenika,. . .

Op�irnije. . .

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.