Pravoslavna op�tina u Rijeci (1720-1868) u �i�i interesa medija

Iako je knjiga Pravoslavna optina u Rijeci (1720-1868), u izdanju Eparhije Gornjokarlovačke i Srpske pravoslavne crkvene optine  u Rijeci, �tampana utampariji Srpske patrijarije, objavljena u oktobru 2002. godine, ona je tek u martu 2003. predstavljena  u Generalnom konzulatu  Srbije i Crne Gore u Rijeci.

Zbog  dravnih granica unutar kojih postoje i deluju Srpska patrijarija, Eparhija  Gornjokarlovačka, Srpska pravoslavna crkvena optina u Rijeci, te i zbog samog mesta stolovanja Episkopa dalmatinskog i administratora Eparhije Gornjokarlovačke, gospodina Fotija, bilo je veoma teko  naći zajednički termin prezentacije koji bi odgovarao episkopu Fotiju, akademiku Petru Strčiću iz Zagreba, glavnom uredniku mr. Slobodanu Mileusniću iz Beograda, da ne izostavimo domaćine - protojerejastavrofora  Miću Kostića, generalnog konzula  Srbije i Crne gore u Rijeci, te samog autora.

No, uz poseban anga�man oko koordinacije, određen je 5. mart  kao termin promocije.

Prisustvo predstavnika svih crkava koje deluju u Rijeci, predstvnika lokalne vlasti, uzvanika, odabranih sa liste javnih radnika Rijeke, potvrdilo  je da čin prezentacije knjige ima versku, naučnu i političku va�nost. Ta mogućnost da se događaj mo�e posmatrati sa  raznih aspekata, koju su uočili mediji, razlog je njihog produ�enog interesa koji nadilazi  knjigu samu po sebi.

Događaj nije samo registriran u �tampi sa sedi�tem u Rijeci, već se na�ao i na dva TV kanala sa sedi�tem u Rijeci.

Infromacija o prezentaciji knjige objavljena je i  na drugoj strani  beogradske Politike, rezervisanoj za političke vesti.

Nakon prezentacije autor je  dva puta govorio za radio- emisiju  Večeras zajedno,  a zatim je dao intervju za list Novosti, koga izdaje Demokratski forum iz Zagreba.

Knjiga će biti recenzirana i za naredni broj  časopisa Fiume, koga  izdaje istoimeni centar za istra�ivanje istorije Rijeke sa sedi�tem u Rimu.

O knjizi se ponovo govorilo na dan proslave deset godina Zajednice Srba Rijeke 11. marta ove godine. Uz prisustvo gradonačelnika Rijeke i generalnog konzula Srbije i Crne Gore, zbog kratkoće vremena da knjigu pročita na njemu stranom jeziku, o svojim je istra�ivanjima istorije Srba u Trstu govorio profesor na katedri za istoriju tr�ćanskog univerziteta Marco Dogo.

Na njegovu preporuku, autor knjige je poslao jedan primerak katedri za istoriju Univerzitetu u Padovi, koji će u novembru mesecu ove godine u Trstu organizovati okrugli sto na temu solidarnosti malih zajednica na Mediteranu, na koji je kao učesnik pozvan i autor.

Glavni urednik mr. Slobodan Mileusnić se potrudio da organizira razgovor o knjizi u Budimpe�ti, Novom Sadu, u sedi�tu Matice Srpske, u pravoslavnoj op�tini u Temi�varu, ali je zbog izvanrednih vremenskih prilika realiziran samo razgovor o knjizi u Budimpe�ti.

Razgovor u Budimpe�ti ( ne znam tačno kada ) je organizovala Srpska samouprava i Srpski klub. Nakon  prezentacije sadr�aja knjige, razgovor je nastavljen uz brojna pitanja vezana za �ivot Srba u Rijeci danas. Bio je očit interes Srba  iz Budimpe�te  za raspravu o �ivotu u dijaspori, o razmeni iskustava obzirom na sam status,  o tome kako efikasno organizovati plodan i kontinuiran kontakt sa matičnom dr�avom.

Dogovorene su neke teme iz istorije Srba u Habsbur�kj monarhiji, koje bi povezale rad riječke i budimpe�tanske zajednice Srba.

Na izlo�bi publikacija o riječkim crkvama, koje su u Sveučili�noj knji�nici Rijeke izlo�ene povodom boravka pape  u Rijeci, izlo�ena je i knjiga o pravoslavnoj op�tini, a nalazi se i na popisu elektroničkog kataloga izlo�be, te elektroničkog kataloga biblioteke.

Prilike za razgovor na teme koje je pokrenula knjiga Pravoslavna op�tina u Rijeci (1720-1868), nisu iznesenim iscrpljene, kao �to pokrenuta tematika niје za istra�ivanje  iscrpljena.

Autor je pozvan na naučni simpozij, koji će biti odr�an u Nici, Francuska, 24-26 decembra ove godine na temu Kosmopolitizam u mediteranskim gradovima . Pitanje je, kao uvek, novac.

No, verovatnije je da će u drugoj polovini godine biti, na insistiranje samog autora, organizovan razgovor o knjizi u  pravoslavnoj op�tini u Temi�varu (Rumunija).

Na Temi�vrskom  saboru 1790. su, naime, Rijeku predstavljali riječki trgovci Arsenije Jovanović �akabenta i Sava Vuković- tada nastanjen u Novom Sadu, te bi razgovor o tom delu knjige, po mi�ljenju samog autora, bio poticajan za dalja istra�ivanja, kako samog autora, tako i za iznala�enje saradnika na terenu.

�iroki spektar kolateralnih tema, proiza�lih iz osnovne teme knjige, otvara ne samo autoru, već i drugim istra�ivačima, mogućnosti istra�ivanja delovanja pravoslavne crkve i samih vernika na �irokom i, s tog aspekta, do sada  neistra�enom podučju Habsbur�ke monarhije.

Autor se nada da je ovo samo početak !

Copyright � 2003 Gornjokarlovačka Eparhija.