Parohija Gospić

Hram Sv. velikomučenika Georgija u Gospiću je podignuta 1785-1790 godine. Obnovljena je 1903. godine i osvećena 27. na dan Sv. Petke. Osvetio je episkop Mihajilo Grujić.  U Gospiću kao parohijski sve�tenik slu�io je proto Milutin Tesla, otac Nikole Tesle, rođen u Raduču 1819. godine, umro u Gospiću 1879. godine. Proto Milutin bio je o�enjen Đukom ćerkom gračačkog prote Nikole Mandića. Đuka je rođena 1822. godine, a umra je 1892. godine u Gospiću. Oči joj je sklopio odani sin Nikola, koji je roditeljima podigao dostojan spomenik na groblju u Gospiću.

Crkva Sv. velikomučenika Georgija u Gospiću uni�tena je u toku Drugom svjetskog rata. U Gospić dolazi 05. juna 1961. godine dolazi sve�tenik Jovan Obrenović, rođen 21. februara 1910. godine u Donjoj Vele�i (Banija).

Prota Jovan pokreće obnovu crkve u Gospiću 18. aprila 1962. godine, a 04. oktobra 1964. godine je izvr�io svečano osvećenje Episkop gornjokarlovački Gospodin Simeon sa dvadeset (20) sve�tenika uz prisustvo velikog broja vjernika.

Osnova crkve i zidovi su u baroknom stilu, a toranj je u srpsko-vizantijskom stilu, ikonostas je bio u stilu srednjovjekovnih fresaka srpskih manastira, a ikonopisao ga je akademski slikar prof. Milovan Arsić iz Beograda.

Hram je tokom 1992. godine sru�en do temelja, a na mjestu hrama je izgrađeno prakirali�te.  U tom periodu sru�en je i parohijski dom.

Umjesto crkve            Parohijski dom

Devastirano groblje u Gospiću

Copyright � 2003 Gornjokarlovačka Eparhija.