Parohija Dre�nica

Crkva Ro�destva Presvete Bogorodice u Dre�nici sagrađena je 1842. godine. Do 1940. godine, parohiju dre�ničku su opslu�ivala po dva sve�tenika. Posljednji su bili Milo� i Đorđe �utić. Zvonik je miniran i sru�en početkom 1942. godine, a ostali dio crkve je spaljen 1944. godine. Nakon rata ostale su samo ru�evine. Inicijative za obnovu hrama nije bilo sve do 1989. godine. Obnovu sa inicijativnim odborom, prema projektu arhitekte Predraga Peđe Ristića započeo je sve�tenik Mile Perenčević. Godine 1993. godine ponovnu inicijativu za izgradnju hrama Ro�destva Presvete Bogorodice u Dre�nici, pokreće sve�tenik Milo� Orelj paroh dre�nički. Na hramu je obnovljen zvonik, koji je sa novim zvonima osvetio Episkop dalmatinski i administrator Eparhije gornjokarlovačke G.G. Fotije 21. septembra 2001. godine. Obnova hrama je u toku.

Copyright � 2003 Gornjokarlovačka Eparhija.