�ČESTITKA�

Pravoslavni vјernici karlovačke parohije, Episkop i sve�tenstvo, za predstojeći veliki praznik Vaskrsenje Hristovo, dobili su sinoć �čestitku� od sugrađanina rimokatoličke vјere. �Čestitka� nije potpisana, ali je jasna i ne treba mnogo ni vremena ni pameti da se shvati poruka.

Čitam u �tampi da, Hrvatima na Eurosongu, koji se odr�ava ove godine u Beogradu treba za�tita policije da bi bili bezbјedniji dok borave u srbijanskoj prestonici. Sa�aljevamo, osuđujemo i ne podr�avamo, bilo kakvu prijetnju ma kome one bile upućene, kao �to osuđujemo i konstantne napade na pravoslavni hram u gradu Karlovcu. Noća�nji napad na hram je samo jedan u nizu i ne nazire se da bi moglo doći bolje i slobodnije vrijeme za pravoslavne �itelje grada Karlovca. Očevidac sam prijetnji i psovanja Srpske majke na vratima hrama i to za vreme bogoslu�enja, kada je jedan od mladića otvorio vrata hrama i psovao Srpsku majku. Vjernici su upla�eni i na svako otvaranje hramovnih vrata osvrću se da ih ne iznenadi kakav kamen ili ne�to drugo.

I ovome svetom hramu treba konstantna policijska za�tita kao i pravoslavnim Srbima �to treba za�tita u Karlovcu, a vjerujem da je stanje slično i u drugim gradovima i mjestima Hrvatske. Isto tako treba i osuda ovakvih i sličnih incidenata i nečovječno pona�anje pojedinaca ili grupa.

Ovaj slučaj nismo prijavili policiji, a �ta i vrijedi prijavljivati kada ne mogu ili neće da za�tite hram, a samim tim i vjernike koji se mole u njemu. Ljudski bi bilo i građanski da i gradska vlast i predstavnici Rimokatoličke crkve osude ovakve incidente i napade na njihove sugrađane druge vere i nacije, ali nismo to jo� čuli. Takvo ćutanje bi moglo značiti i odobravanje, nečove�tva, malograđan�tine. Ne pi�em ovo da bi u navečerje praznika Vaskrsenja Hristovog nekoga blatili i klevetali, nego kao glas vapijućeg u pustinji govorimo da,  nismo kap vode na dlanu koja se da lako progutati već smo narod koji ima pravo na �ivot. Kao �to zahtijevamo da se prestane uni�tavati imovina Pravoslavne Crkve i da dr�avne institucije Republike Hrvatske obezbijede miran i normalan �ivot i slobodno ispovijedanje vjere građanima Srpske nacionalnosti. M.S.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.