Ruski patrijarh Aleksije II:

Ideja Velike Albanije kao tempirana bomba

MOSKVA, 25. marta (Tanjug)

Patrijarh moskovski i cijele Rusije Aleksije Drugi izjavio je danas da ideja o stvaranju takozvane Velike Albanije mo�e da odigra ulogu tempirane bombe za Evropu, koja bi podrila cijeli sistem međunarodnih odnosa formiran u posleratnim decenijama. Istupajući na svečanom označavanju početka kurseva za stručno osposobljavanje saradnika crkvenih pres slu�bi i novinara crkvenih medija, poglavar Ruske pravoslavne crkve se saglasio sa analitičarima koji upozoravaju da samoprogla�enjem nezavisnosti Kosova neće prestati proces dezintegracije Evrope. On je dodao da mnogi Evropljani to podsvjesno shvataju, "ali rade po sugestijama iz SAD". Patrijarh Aleksije Drugi je rekao da se nedavno sreo sa jednim grčkim ministrom koji mu je u razgovoru izrazio strahovanje da i albanske enklave u Grčkoj mogu tra�iti nezavisnost, prenijela je pres slu�ba Moskovske patrijar�ije. "Sve to mo�e dovesti do toga da se u centru Evrope pojavi veliki izvor napetosti", upozorio je ruski patrijarh. Aleksij Drugi je ponovio da odluke o Kosovu donose ljudi koji nikada nisu bili na Kosovu i ne znaju �ta ono predstavlja za Srbe. "Kosovo polje za Srbe ima isti značaj kao Kulikovo polje za Ruse. Kosovo polje je obilno zaliveno krvlju srpskog naroda, tamo se rje�avala njegova istorijska sudbina", rekao je ruski patrijarh.

Izvor: Tanjug, 25. mart 2008.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.