Saop�tenje za javnost Arhijereja
Srpske Pravoslavne Crkve sabranih na savjetovanju
u Srpskoj Patrijar�iji 19/06. februara 2008. god

19. februar 2008 - 17:20

Sjednica je sazvana povodom najnovijeg bespravnog samoprogla�enja nezavisnosti takozvane skup�tine albanaca u Pri�tini. Neke velike dr�ave obogaćene zemaljskim moćima priznale su taj akt skup�tine u Pri�tini i, kao �to je već rečeno, osramotile time sebe i svoj istorijski put, brinući samo za svoje gole interese.

No, na�a briga je na� narod koji je opravdano duboko ogorčen ovom nepravdom i nasiljem. Iz vjekovnog iskustva Crkve znamo da se svako nasilje zavr�ava propa�ću nasilnika, jer, po narodnoj, svaka je sila do vremena a Bo�ija svevremena.

Takođe, bezbroj puta smo se uvjerili u milost i ljubav Bo�iju prema Srpskom narodu i svim pravdoljubivim narodima. Najnoviji događaji i riječ apostola Pavla �Bog koga voli onoga i kara", to potvrđuju. U ovoj nevolji Bog nam je ipak pokazao ljubav, time �to je dotaknuv�i srce na�e ovim najnovijim stradanjem upravo rasplamsao ljubav na�eg naroda prema Kosovu i Metohiji i Svetom Kosovskom zavjetu.

Naročito je dirljivo vidjeti tu ljubav u očima i na licima mladih ljudi koji će �iveći tom ljubavlju i stasavajući u ljudsku zrelost učiniti, i to veoma brzo, zajedno sa nama a uz pomoć svih časnih ljudi u svijetu da se ponovo pravda zacari na Kosovu i Metohiji i povrati Srbiji ono �to joj otimaju.

Zato �ne boj se malo stado"! �Pravo stojmo"! Vi�e nismo sami kao �to je to u vrijeme sramnog i krvavog bombardovanja bilo. Sada imamo podr�ku velikih dr�ava kao �to su bratska Rusija, prijateljska Kina i mnoge druge zemlje koje po�tuju norme međunarodnog prava.

Najva�nije, od svega, međutim, jeste to, �to čvrsto vjerujemo da je Gospod na� Isus Hristos sa nama, samo da i mi budemo sa Njim, jer ćemo jedino tako moći pretrpjeti pljuvanja, �ibanja, �amare i krst: vaskrsnućemo i �ivjećemo u slobodi i kao slobodni jer je �iv Bog na� i �iva će biti du�a na�a.

Stoga svesrdno podr�avamo Njegovo Preosve�tenstvo Episkopa ra�ko-prizrenskog G. Artemija, sve�tenstvo, mona�tvo i vjerni Srpski narod koji istrajava na Hristovom putu ostajući na svojim ognji�tima na Kosovu i Metohiji, sto�eru na�eg duhovnog, kulturnog i nacionalnog identiteta.

Molimo se Sveblagom Gospodu da im pridoda snage, kao i svem drugom nealbanskom stanovni�tvu u trpljenju, čuvanju mira i pouzdanja u konačnu pobjedu pravde koja je, po narodnom pamćenju, spora ali dosti�na.

Imajmo svagda pred očima i u srcima svojim nepobjedivu riječ Boga istinitoga: �Ko pretrpi do kraja taj će se spasiti".

Preuzeto sa: www.spc.yu

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.