Ko se pla�i pravoslavlja
Vjerska prava i slobode u Republici Srbiji nikom nisu uskraćeni

U Srbiji nikom nisu uskraćena vjerska prava i slobode, ka�e za �Novosti" dr. Milan Radulović, prethodni ministar vjera, a sada posebni savjetnik Ministarstva vjera. A, primedbe o stanju vjerskih sloboda koje su ovih dana iznijeli predstavnici Saveta Evrope vidi kao nastavak kampanje. Vode je, kako ka�e, vjerske organizacije koje ne priznaju Zakon o crkvama i vjerskim zajednicama i jedna nevladina organizacija koja iz inostranstva dobija novac, za �uklanjanje diskriminatornih elemenata iz zakona�: - Oni su posmatračkim misijama SE, OEBS i Kongresu SAD dostavljali netačne podatke o registraciji crkava i vjerskih zajednica, kao i tendenciozne analize o stanju vjerskih sloboda u Srbiji.

�ta su bili va�i argumenti na te optu�be?

- Sve crkve, vjerske zajednice i konfesionalne zajednice koje postoje u Evropi slobodno djeluju i u Srbiji i neometano odr�avaju duhovne, organizacione i poslovne veze sa svojim vrhovnim organima u inostranstvu.

Srbija nikad nije imala te�koća da prizna druge vjeroispovijesti. Sledeće godine navr�iće se 150 godina otkad je priznata sloboda ispovijedanja hri�ćanske protestantske vjere, 140 godina od priznanja islamske, oko 170 od priznanja judaizma, a katolicizam je jo� u srenjovjekovnoj Srbiji slobodno praktikovan i ispovedan. Već u 19. veku Srbija je, kao i danas, bila multikonfesionalna dr�ava u punom i pravom smislu te riječi. Dana�nja Srbija priznaje takođe i sve konfesije koje su nastale u 19. vijeku u Evropi, a koje su imale i danas imaju svoje pristalice među Srbima i građanima Srbije.

Ne registrujete, ipak, sve vjerske zajednice, a to se od vas tra�i?

- U nekim novim konfesionalnim zajednicama dolazilo je do unutra�njih raskola, pa su tako otcijepljeni dijelovi iste konfesije davali sebi druga imena, a pri tom nisu mijenjali vjerska učenja. Tako smo u Srbiji dobili mnogo vjerskih organizacija sa imenima koja nigdje u Evropi ne postoje i koja niko u hri�ćanskom svijetu ne prepoznaje. To mo�e da predstavlja te�koću prilikom registracije.

Zahtjev za registarciju podnijela je i Crnogorska pravoslavna crkva. Hoćete li ih registrovati?

- Crnogorska pravoslavna crkva je građanska organizacija. Kao takvu, Zakon o crkvama i vjerskim zajednicama je ne prepoznaje.

Za danas neke NVO najavile su skup �Stop klerikalizaciji". Kako komentari�ete Manifest o sekularizmu koji su pripremile?

- Srbija je građanska i vi�enacionalna dr�ava srpskog naroda. Nije teokratska nego moderna sekularna dr�ava. Nije klerikalna nego parlamentarna. Pisci Manifesta to jako dobro znaju. Ali oni tra�e da ne samo dr�ava nego i dru�to budu sekularni. Sekularno dru�tvo, kako ga oni zami�ljaju, postojalo je samo u komunizmu, u evropskim dr�avama nikada. Po�teno bi bilo da pisci te političke platforme naslov usaglase sa njenim sadr�ajem. A duhom i sadr�ajem to je manifest (kripto)komunizma, koji počinje zanosnim usklikom - bauk kru�i nad Srbijom, bauk pravoslavlja.

Izvor: Večernje novosti (10. decembar 2007. godine)

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.