Osvećenje hrama i Arhijerejska Liturgija u Rijeci

U Nedjelju 21. po Duhovima 21. oktobra ov. godine, u hramu Svetog oca Nikolaja mirlikijskog u Rijeci slu�ena je Sveta Arhijerejska Liturgija. Liturgiju je slu�io Njegovo Preosve�tenstvo Episkop dalmatinski g.g. Fotije, uz saslu�enje Njegovog Preosve�tenstva Episkopa stobiskog g.g. Davida - vikara Njegovog Bla�enstva Arhiepiskopa ohridskog i mitropolita skopskog G.G. Jovana, Njegovog Preosve�tenstva Episkopa gornjokarlovačkog g.g. Gerasima, te vi�e sve�tenika i monaha gornjokarlovačke i dalmatinske eparhije.

Po�to je nedavno zavr�ena obnova na unutra�njem uređenju hrama Svetog Nikole, Episkop Fotije je neposredno prije početka Liturgije izvr�io osvećenje hrama.

Po zavr�enoj Liturgiji Episkop Gerasim je pozdravio prisutne Episkope Fotija i Davida,  zahvaliv�i im se na na njihovoj posjeti Eparhiji gornjokarlovačkoj. Isto tako Episkop se zahvalio i sve�tenstvu i vjernom narodu parohije riječke koji od samih početaka pravoslavlja u Rijeci znaju kako se čuva i njeguje vjera pravoslavna i kao se crkvi svojoj poma�e.

Nakon toga vjernicima se obratio Episkop Fotije, koji je jedno vrijeme administrirao eparhijom gornjokarlovačkom i koji poznaje du�u njenog vjernog naroda. Episkop Fotije je sve prisutne podsjetio na to koliko je kroz vekove veliko mučeničko stradanje, kako eparhije gornjokarlovačke tako i eparhije dalmatinske, pozvav�i ih da dođu i posete manastire i svetinje dalmatinske.

Episkop David se zahvalio vladici Gerasimu �to ga je pozvao da poseti eparhiju gornjokarlovačku, ne skrivajući radost zajedni�tva i bratske ljubavi koju je do�ivio ovom prilikom. U daljoj propovedi poseban je naglasak stavio na značaj Crkve kao zajednice vjernih koji su međusobno sjedinjeni u vaskrslom Hristu Gospodu.  Takvo zajedničaranje posebno je prisutno za vrijeme Svete Liturgije kada u zidanim hramovima podignutim i ukra�enim u slavu Bo�iju prestaje da vlada gravitacija koja nas vuče ka zemlji i nastaje degravitacija kao sila koja nas neodoljivo vuče ka nebu, ka Tvorcu i Svedr�itlju na�em u kome nalazimo svu punoću svoga �ivljenja.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.