Opljačkana pravoslavna crkva
Svetog velikomučenika Georgija na Trsatu u Rijeci

Nepoznata lica 17.10. ove godine, obila su i oskrnavila crkvu Svetog velikomučenika Georgija na Trsatu u Rijeci. Na ju�nom dijelu hrama sjekirom su razbijena vrata kroz koja su provalnici u�li u hram i pri tom odneli predmete koji mogu slu�iti isključivo za liturgijsku upotrebu, a to je: Antimins, dva Evanđelja (jedno od njih okovano srebrom), prestoni krst, komplet sasuda sa pokrovcima, komplet sve�teničkih ode�di, dve ikone (Presveta Bogorodica i Sveti velikomučenik Georgije) i oko 100 kilograma svijeća. Materijalna �teta je velika i jo� se uvijek utvrđuje. Kada je tačno obijen hram nezna se, pretpostavlja se da je između 12 i 15 časova poslije podne. Provalu je  primijetio i prijavio nadle�noj policijskoj upravi protojerej-stavrofor Mićo Kostić.

Vest o obijanju hrama uznemirila je pravoslavne �itelje grada Rijeke, koji u nedjelju treba da dočekaju episkope i sve�tenstvo za osvećenje hrama Svetog Nikolaja u centru grada. Mnogi od pravoslavnih vjernika kao i jerarhija pitaju se da li i ko mo�e za�tititi pravoslavne hramove od provala i krađa?

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.