Srpska pravoslavna crkva i Svjetski savez crkava

SA HRISTOM KROZ �IVOT
Episkop Artemije

ZBORNIK RADOVA
Izdanje Eparhija ra�ko-prizrenske i kosovsko-metohijske

Izvr�avajući odluku Svetog Sinoda br. 3128/Zap. 1601 od 17. novembra 1994. godine, podnosim Svetom arhijerejskom Sinodu za SABOR ovaj kratki pregled istorije nastanka Svetskog Saveta crkava, i odnosa prema njemu, tj. uključenja u njega Srpske pravoslavne Crkve.

Stvaranje SSC

1. U samom nazivu �Svetski Savet crkava" sadr�ana je sva jeres ove psevdocrkvene organizacije. Jer sveti Oci II Vaseljenskog Sabora odogmati�e veru Pravoslavnu u JEDNU, svetu, sabornu (katoličansku) i apostolsku Crkvu, a ne u �MNOGE" od kojih bi se mogao graditi ili stvarati nekakav �savet" ili �savez", �to bi bila neka �NADCRKVA".

Crkva je jedna i saborna, u njoj je sabrana sva istina, sva blagodat, sve ono �to je Bog sobom doneo na zemlju i darovao ljudima, i ostavio među ljudima da se njime spasavaju. Ona je jedna i saborna jer sabira sve one koji �ele spasenje u jednu celinu, u Telo Hrista Bogočoveka. Otuda i sama ideja �saveta" ili �saveza" crkava je nemisliva, nedopustiva i neprihvatljiva za svest i savest pravoslavnog čoveka.

2. Istorija Svetskog Saveta crkava ima svoju predistoriju u modernoj jeresi - svejeresi koja se naziva EKUMENIZAM. Fenomen ekumenizma nije danas ne�to novo i nepoznato. O njemu se decenijama dosta pi�e i govori, te se s pravom mo�e reći da se radi o jednoj veoma slo�enoj pojavi. Ekumenizam je, pre svega, eklisiolo�ka jeres, jer udara na sam koren pravoslavne vere - na svetu Crkvu, nastojeći da je pretvori u jednu �ekumensku" organizaciju, li�enu svih bogočovečanskih epiteta Tela Hristovog, pripremajući time put samom Antihristu....

Pročitaj cijeli tekst!!!

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.