Hramovna slava u Peroju

S' blagoslovom Njegovog Preosve�tenstva Episkopa gornjokarlovačkog G. Gerasima vernici parohije perojske u Peroju danas su (25.12.) proslavili svoju hramovnu slavu � Prepodobnog Spiridona Čudotvorca. U prepunom parohijskom hramu Svetu Arhijerejsku Liturgiju slu�io je Arhiepiskop cetinjski i Mitropolit crnogorsko-primorski G.G. Amfilohije, uz saslu�enje Episkopa dalmatinskog G.G. Fotija i Episkopa gornjokarlovačkog G.G. Gerasima, sa vi�e sve�tenika i monaha Mitropolije crnogorsko-primorske, Eparhija dalmatinske i gornjokarlovačke. U pozdravnoj besedi Njegovo Preosve�tenstvo Episkop Gerasim rekao je: Va�a Preosve�tenstva, časni oci, dragi gosti, draga braćo, sabrali smo se danas u ovome svetom hramu slaveći ime Bo�ije, slaveći Gospoda Tvorca, a da bismo proslavili hramovnu slavu Svetog Oca Spiridona Čudotvorca Trimitunskog. Zahvaljujem se Njegovom Visokopreosve�tenstvu Mitropolitu Amfilohiju, �to je izdvojio svoje vreme i ostavio svoje obaveze da bi danas molitveno bio sa nama i doneo nam blagoslove Svetog Vasilija Ostro�kog Čudotvorca, Svetog Petra Cetinjskog, Svetog Arsenija i drugih svetih koji počivaju u manastirima i crkvama Crne Gore. Zahvaljujem se i Njegovom Preosve�tenstvu Episkopu dalmatinskom G. Fotiju, na�em eparhijskom susedu koji je uvek sa nama da uveliča slavlje i da svoj blagoslov i podeli na�u radost sa nama. U svom govoru Visokopreosvećeni Mitropolit crnogorsko-primorski G. Amfilohije, zahvalio se duhovnom Arhipastiru Eparhije gornjokarlovačke G. Gerasimu �to mu je ostvarena �elja da se molitveno saberu u hramu Svetog Spiridona na Svetoj Liturgiji. U nastavku svoje besede Visokopreosvećeni je govorio o Crkvi, kao čuvaru Pravoslavlja kroz vekove i pohvalio je vernike ove parohije u svome očuvanju Vere Pravoslavne, jer su na ovim prostorima od davne 1657. godine.
     Posle zaamvone molitve usledilo je blagosiljanje slavskog �ita i rezanje kolača. U nastavku je priređen kulturno-umetnički program Dru�tva perojskih Crnogoraca �PEROJ 1657�, izvođenjem folklornih igara iz Crne Gore, ovim povodom priređena je izlo�ba gospođe Ljubinke Lazarić pod nazivom �SVETITELjI I MASLINE�. Ovoj svečanosti prisustvovali su i mnogobrojni ugledni gosti: Ministar vjera Republike Srpske � gospodin Jovo Turanjanin, Konzul-�eran Genarlnog konzulata u Rijeci � gospođa Mira Jegdić, �upnik fa�anske crkve u Fa�ani �  Milan Mu�ina, predsednik Skup�tine Istarske �upanije � gospodin Anton Peru�ko, gospoda iz grada Vodnjana, predstavnici srpske nacionalne manjine grada Pule, te mnogobrojni vjernici i drugi gosti.
      Prilikom odlaska iz Peroja na predlog Preosvećenog Vladike G. Gerasima, gosti su posetili Baziliku u Vodnjanima, gde je visoke goste dočekao �upnik Marjan Jelenić pokazivajući i govoreći o relikvijama koje se čuvaju u ovoj Bazilici. U njoj se čuvaju mo�ti Patrijarha carigradskog Pavla, sv. mučenika Sevastijana, sv. vlmč. Varvare i dr. koje su putevima samo Bogu znanim dospele u Istru.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.