ZAGREB SLIJEDEĆE GODINE DOBIVA SRPSKU GIMNAZIJU
Ministarstvo obrazovanja pozitivno ocijenilo namjeru
Pravoslavne crkve za otvorenjem �kole

Prva srpska klasična gimnazija uskoro će biti otvorena u Zagrebu. To je jučer potvrdio �elimir Janjić, dr�avni tajnik za srednje obrazovanje.
Gimnaziju će pohađati 80 do 100 učenika u četiri razreda, a Srpska pravoslavna crkva će imenovati profesore.

Gimnazija na Sv. Duhu
- Namjera je da se gimnazija sagradi na zemlji�tu koje ima djelomično sređenu komunalnu infrastrukturu u Ulici Svetog Duha 122, koje je u vlasni�tvu Srpske pravoslavne crkve. Postoji mogućnost da gimnazija, dok se ne sagradi �kolska zgrada koja se tek projektira, počne raditi u zamjenskim prostorijama - rekao je Janjić.
To nam je potvrdio i otac Milenko Popović, prvi paroh zagrebački.
- Istina, �kola će se graditi na na�em zemlji�tu na Sv. Duhu 122 u dvori�tu pokraj manastira Sv. Petke. Planiramo da će gimnazija početi djelovati �kolske 2006/2007. godine - ka�e otac Milenko Popović.
Ka�e i da imaju prostor, koji će poslu�iti kao privremeno rje�enje dok se �kola ne sagradi, ali nije �elio otkriti javnosti gdje je taj prostor.
Neslu�beno smo doznali da će gimnazija kao privremeno rje�enje koristiti neki od prostora na Cvjetnom trgu, koji su u vlasni�tvu SPC-a. Inicijativu za osnivanjem takve �kole, prve u Hrvatskoj, pokrenuo je SPC 2003. godine.

Pismo namjere
Pismo namjere Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta poslao je početkom pro�le godine Jovan, mitropolit zagrebačko-ljubljanski i cijele Italije i predsjednik Episkopskog savjeta. Ministarstvo je u srpnju pro�le godine izdalo pozitivno mi�ljenje na pismo namjere Srpske pravoslavne crkve za osnivanjem takve srednje �kole, ka�e tajnik �elimir Janjić. Osnovano je Povjerenstvo i pokrenuta je temeljita priprema i procedura za dobivanje svih potrebnih dokumenata.

Očuvanje identiteta
Mitropolit Jovan ističe va�nost osnivanja �kole kao mjesta koje će jamčiti razvoj i napredak srpske zajednice u Hrvatskoj, koja je ovdje prisutna već stotinama godina. Osim toga, uvjeren je da će �kola jamčiti razvoj cijelog hrvatskog dru�tva u budućnosti, kao �to je srpska zajednica i u pro�losti aktivno sudjelovala u dru�tvenom i znanstvenom razvoju. Prva srpska klasična gimnazija, jedinstvena u Hrvatskoj, ubla�it će gubitak identiteta pripadnika srpske etničke manjine. Također, gimnazija bi trebala biti brana od ubrzane asimilacije srpske zajednice. Ona će spriječiti zaborav srpske kulture i jezika, vjeruje mitropolit Jovan.
Vjernici pravoslavne vjeroispovijesti okupljeni prije večernjeg bogoslu�ja u crkvi na Preradovićevom trgu rekli su da su vrlo zadovoljni �to će napokon srpska gimnazija u Zagrebu početi djelovati.

~ Vijest preuzeta iz dnevnog lista "Večernji list" od 31. 01. 2005. god., autor Marko poljar ~

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.