ČESTITKA PATRIJARHA

Povodom predstojećeg praznika Rođenja Hristovog, koji vernici Rimokatoličke crkve slave 25. decembra, Njegova svetost patrijarh srpski Pavle uputio je prazničnu čestitku nadbiskupu beogradskom monsinjoru Stanislavu Hočevaru, uz tradicionalni bo�ićni pozdrav �Mir Bo�ji, Hristos se rodi�. Rekav�i da je veličina hri�ćanskih praznika u tome �to oni na čudesan način događaj rođenja Hristovog čine ponovo prisutnim i stvarnim, poglavar Srpske pravoslavne crkve jo� ka�e: �Praznici na prvom mestu ispunjavaju na� �ivot smislom, i to smislom postojanja, osvećujući vreme u kome �ivimo. Hri�ćani koji znaju da je Hristos do�ao, koji su svesni njegovog prisustva na svetoj liturgiji i koji i�čekuju njegov drugi dolazak, imaju sasvim drugačiji odnos prema �ivotu, njegovom smislu i vrednostima u odnosu na one koji poku�avaju da, ne razmi�ljajući o ovome, nađu nekakav smisao u svetu koji ih okru�uje. Samo u zajednici s Bogom, moguće je na�e postojanje, na� �ivot. Taj �ivot nama Bog nudi, ali nas ne primorava da poziv prihvatimo. Budući da nas je stvorio po liku svome, darovao nam je, dakle, slobodu i od nas očekuje da slobodu projavimo kao ljubav, kao potvrdan odgovor na Bo�ji poziv. Adam i Eva su, na�alost, svoju slobodu projavili na negativan način, nisu prihvatili Bo�ji poziv, ali Gospod ni njih, kao ni nas, nije ostavio, već je nastavio da promi�lja o čoveku i da ga priprema za dolazak Mesije koji će spasiti i svet i čoveka. Spasiće nas tako �to će Bog postati čovek, a da pri tome ostane Bog. I to se upravo de�ava na Bo�ić, Bog postaje čovek�, rekao je u u bo�ićnoj poruci nadbiskupu Hočevaru patrijarh srpski Pavle.
Po�elev�i da �u godini koja dolazi bude manje nemira, a vi�e mira, manje mr�nje a vi�e ljubavi, manje nesloge a vi�e sloge i svakog blagoslova Bo�ijeg�, poglavar SPC je izrazio nadu da će 2005. godina biti �u svemu dobrom uspe�na�.

~ Vijest preuzeta iz dnevnog lista "Politika" od 22. decembra 2004. ~

Copyright � 2003, 2004 Gornjokarlovačka Eparhija.