Arhijerejsko namjesni�tvo kostajničko- dvorsko

Parohije:

Brđani Vuko�evački � hram Sv. Velikomučenika Georgija ( 1888, uni�ten u drugom svjetskom ratu, novi hram o�tećen 1995.g.) parohiju sačinjavaju : Brđani, Buko�evac, Petrinjci i Blinjski Kut.

Brđani �amarički � hram Uspenja Presvete Bogorodice ( 1885, stradao u Drugom svjetskom ratu) parohiju sačinjavaju: Gorička, Brđani prvi i drugi i Zrinj.

Velika Gradusa � hram So�estvija Svetoga Duha ( 1806, uni�ten u Drugom svjetskom ratu 1988 podignut zvonik) parohiju sačinjavaju: Velika i Mala Gradusa, Sjeverovac i Kladari.

Dvor � hram Sv. Velikomučenika Georgija ( 1880) parohiju sačinjavaju: Dvor, Matijevići, Javornik, Stanić-polje, Hrtić, Vanići, Zamlača, Đore i Zakopa.

Drljače � hram Sv. Velikomučenika Cara Lazara ( 1895, sru�en u Drugom svjetskom ratu ostali temelji hrama), filijalni hram  Pokrova Presvete Bogorodice ( 1790, sru�en u Drugom svjetskom ratu), hram Sv. ap. Petra i Pavle u Paukovoj ( 1973 ). Parohiju sačinjavaju : Drljače, Četvrtkovac, Radonja Luka i Paukova.

Dubica � hram So�estvija Sv. Duha- drugi dan Duhova ( 1972, sazidan na ru�evinama starog hrama poru�enog 1941 god.),  grobljanska kapela  Rođenja Bogorodice  sru�ena 1942 god. Parohiju sačinjavaju : Dubica i Cerovljani.

�ivaja � �a�, hram Sv. Proroka Ilije ( 1885, poru�en 1941, započeta obnova 1989), hram Sv. ap.i jevanđ. Marka (pred rat sagrađen od drveta, tokom Drugog svjetskog rata spaljen 1942)

�irovac � hram Sv. ap. Petra i Pavla ( uni�ten tokom Drugog svjetskog rata ) parohiju sačinjavaju: Komara, Gornji i Donji �irovac, Kobiljak i Čavlovica.

Javnica � hram Sv. Proroka Ilije ( 1820) parohiju sačinjavaju : Javnica, Sočanica i Kotarani.

Javoranj � hram Sv. Petke ( 1845, obnovljen 1952), hram Sv. Arhangela Mihaila u Glavičanima ( 1780, sru�en u Drugom svjetskom ratu).Parohiju sačinjavaju : Javoranj, Vrpolje, Udetin, Glavičani, Pavkovac i Kopčije.

Jo�avica � hram Sv. Velikomučenika Georgija ( 1777, o�tećen u Drugom Svjetskom ratu, obnovljen 1968.god.

Komogovina � hram Preobra�enja Gospodnjeg ( 1688, o�tećen u Drugom svjetskom ratu), filijalni hram Sv. oca Nikolaja- prenos mo�tiju, spaljen u Drugom svjetskom ratu. Parohiju sačinjavaju : Komogovina, Pastu�a, Begotvići, Borojevići i Lovča.

Kostajnica � hram Sv. Arhangela Mihaila i Gavrila  (1743, novosagrađeni 1971). Filijalni hram Rođenja Presvete Bogorodice na Tirolu ( 18. vijek obnovljen 1964), hram Sv. Spasa na Čukuru  ( do temelja uni�ten 1941 god.) Parohiju sačinjavaju: Kostajnica, Čukur, Panjani, Rosulje, Tirol i Krčevo.

Kukuruzari � hram Uspenja Presvete Bogorodice ( 1838, uni�ten 1945 ) parohiju sačinjavaju : Donji i Gornji kukuruzari, Babina Rijeka, B.Kostre�i, G. i D. Bele�nja.

Ljubina � hram Rođenja Presvete Bogorodice ( sru�en u Drugom svjetskom ratu) parohiju sačinjavaju : Borojevića Brdo, Gornja Ljubina i Donja Grmi�a.

Meminska � hram Sv. oca Nikolaja ( 1810 zapaljen 1994 ), filijalni hram Sv. Velikomučenika Dimitrija � brvnara � ( 1742 razmontirana i odne�ena 1994 ) parohiju sačinjavaju : Meminska, Pobrđani, Čapljani, Jasenovčani, Papići, Kostre�i, Slavinci, Timarci, Mrčaja, Donji Hrastovac i Gornji Hrastovac.

Mečenčanska � hram Pokrova Presvete Bogorodice ( 1877) parohijski dom sru�en u Drugom svjetskom ratu.Parohiju sačinjavaju : Mečančani, Metići, Knezovaljani, Prevr�ac i Bjelovac.

Rujevac � hram Preobra�enja Gospodnjeg ( 1885 uni�ten 1941) parohiju sačinjavaju: Rujevac, Stunica, Pedalj i Gvozdanjski Majdan.

Svinica � hram Rođenja Sv. Jovana Krstitelja ( 1830, sru�en u Drugom svjetskom ratu), filijalni hram  Sv. Petke ( 1846 obnovljen 1972, stradao 1991-1995) parohijski dom sru�en u Drugom svjetskom ratu.

Slabinja �  hram Sv. Petke (  1828 sru�en 1941- 1945 )

Staro Selo � hram Sv.oca Nikolaja ( 1858 miniran 1946 ) parohiju sačinjavaju : Staro Selo, Trljani, Čakale, Bestrma i Kinjačka.

Utolica � hram Sv.Velikomučenika Georgija ( 1792 spaljena 1944 sa 197 �itelja)

Crkveni Bok � hram Preobra�enja Gospodnjeg ( 1810, sru�ena u Drugom svjetskom ratu), filijalni hram Sv. Ane u Strmenu ( 1842, sru�ena u Drugom svjetskom ratu). Parohiju sačinjavaju : Ivanjski Bok, Crkveni Bok i Strman.

�akanlije � hram Sv.Proroka Ilije u Jovcu (1605, poru�en u Drugom svjetskom ratu), postojala je i crkva grvnara Rođenja Presvete Bogorodice na Kuljavom brijegu.Parohiju sačinjavaju : �akanlije, D. Oraovica, Crnobrnje, Riječani, Divu�a, Kuljani i Kiri�nica.

�egestin � hram Pokrova Presvete Bogorodice ( 1825, sru�en u Drugom svjetskom ratu) parohiju sačinjavaju : �egestin, Ni�evići, Dra�kovac, Unčani, Lotine, Rogulje, Buinja i Gornja Oraovica.

Copyright � 2003 Gornjokarlovačka Eparhija.