Doseljavanje Srba na područje Eparhije

Eparhija gornjokarlovačka nalazi se u Republici Hrvatskoj. Danas obuhvata predjele takozvane Gornje krajine, tj Liku, Baniju i Kordun, zatim Gorski kotar, Hrvatsko primorje i dvije parohije u Istri. U Sloveniji Eparhija ima samo parohiju Marindol na lijevoj obali Kupe, dok njena druga parohija na ovom području, Bojanci danas pripada Eparhiji zagrebačko-ljubljanskoj. Od osnivanja da prvog svjetskog rata ovoj Eparhiji pripadala je Srpska pravoslavna parohija u Trstu, koja je osnovana za vrijeme episkopa Danila Jak�ića ( 1751-1771).

Istorija Eparhije gornjokarlovačke veoma je burana, kao �to su bili i istorijski događaji koji su uslovili njen postanak i koji su pratili njen razvitak, sve do na�ih dana. Eparhija nosi naziv po gradu Karlovcu, kojeg je osnovao nadvojvoda Karlo Habsbur�ki godine 1579. Naziv gornjo-karlovačka svojevremeno je do�ao radi razlikovanja ove Eparhije od sremsko-karlovačke Arhiepiskopije, koja je za razliku od Karlovca u Hrvatskoj , obuhvata ni�e pedjele prema slivu rijeka, sa sjedi�tem u Sremskim Karlovcima. Srska naselja na području Eparhije datiraju uglavnom od XVI vijeka. U toku XVIII vijeka doseljavanje Srba i formiranje Eparhije uglavnom je dovr�eno.

�umberak

Gomirje

Lič i Krmpote

Gacka dolina

Srednja Lika

Kordun

Pla�ki

Banija

Copyright � 2003 Gornjokarlovačka Eparhija.