PATRIJARAŠKA LITURGIJA U LJUBLJANI

Verni narod Ljubljane i Slovenije je sa nesvakidašnjom radošću dočekao svog Patrijarha koji se nalazi u svojoj prvoj zvaničnoj poseti Republici Sloveniji. U VII nedelju po Vaskrsu, kada naša Sveta Crkva slavi spomen Svetih otaca Prvog Vaseljenskog sabora, Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Irinej je načalstvovao Božanstvenom Liturgijom u hramu Sv. Kirila i Metodija u Ljubljani. Njegovoj Svetosti su sasluživali preosvećena gospoda arhijereji gornjokarlovački g. Gerasim, bihaćko-petrovački g. Sergije, niški g. Arsenije, dalmatinski g. Nikodim, domaćin visokopreosvećeni mitropolit Porfirije kao i sveštenstvo Mitropolije zagrebačko-ljubljanske i Eparhije niške.

U Svetoj Liturgiji je učestvovalo mnoštvo vernog naroda iz Ljubljane i ostalih krajeva Slovenije i Hrvatske. Prisutni su bili i predstavnici Rimokatoličke crkve u Sloveniji, delegat ljubljanskog nadbiskupa časni kanonik Anton Rojc i papski nuncije u Sloveniji Januš Julius, a ispred Islamske zajednice ljubljanski imam Senad Karišik. Takođe su bili prisutni i direktor Ureda za verske zajednice Slovenije g. Gregor Lesjak, Njena Ekselencija g-đa Zorana Vlatković sa predstavnicima ambasade Republike Srbije u Ljubljani, g. Mileta Radojević direktor Uprave za saradnju s crkvama i verskim zajednicama Republike Srbije, pukovnik Aleksander Krasnov, vojni ataše Ruske Federacije u Sloveniji i g. Veljko Obrenović, otpravnik poslova ambasade Bosne i Hercegovine u Sloveniji.

U svojoj pozdravnoj reči, mitropolit Porfirije je poželeo dobrodošlicu Njegovoj Svetosti Patrijarhu Irineju, arhijerejima i gostima. „Dobro nam došli kao svoj među svoje, dobrodošli u neodvojivi deo Vaše Crkve. Ovde je Crkva mesto gde deca Svetog Save čuvaju svoj identitet i sećanje na svoje korene, svedočeći istovremeno jevanđelsku ljubav prema svima. Svedočeći pravoslavlje postaju integralni deo ovog društva i države, a pre svega svedoci Hristovi.“

Patrijarh Irinej je u svojoj besedi naglasio značaj današnjeg događaja. „Gospod nas je danas sabrao, pre svega da proslavimo dva velika slovenska ravnoapostola, Sv. Kirila i Metodija, koji su nas naučili istini i otkrili nam istinu o Bogu, istinu o svetu u kome živimo i istinu o nama samima. Sabrali smo se iz različitih nacija i religija, ali iako svaki od nas nosi svoja nacionalna obeležja i veroispovest, svi mi smo narod Božiji jer nas je sve Gospod stvorio i u svakog od nas ucrtao svoj lik. Svaki čovek nosi Gospoda u srcu svom, a u svakom moramo videti svog brata ili sestru. To je ne samo naša želja, nego i zapovest Spasitelja našeg koji nam je svojom naukom i primerom pokazao kako se ljube braća.“

Njegova Svetost Patrijarh je završio svoje slovo pozivom upućenim vernicima da nastave da svedoče svoju veru, kulturu i istoriju. „Da ne zaboravimo svoj put, da znamo zašto ovde živimo i da svoj život osmislimo blagoslovom i istinom Božijom.“

Nakon Liturgije je usledilo osvećenje novosagrađenog Duhovnog centra Crkvene opštine ljubljanske i posluženje za okupljene vernike i zvanice.

Izvor: http://mitropolija-zagrebacka.org/

Foto: Rade Bakračević