Patrijarh Porfirije u poseti Majskim Poljanama i selu Luščani u Eparhiji gornjokarlovačkoj

Nјegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije posetio je 22. septembra 2022. godine Majske Poljane, mesto kraj Gline i selo Luščani u parohiji Petrinjskoj, koja su teško pogođena zemljotresom 29. decembra 2020. godine.

U pratnji Patrijarha Porfirija bio je NJegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim. Patrijarh Porfirije posetio je u novosagrađenim domovima porodice Bajlović, Paspalj i Vranjanin. NJegova Svetost dao je obećanje da će Crkva prema mogućnostima pomoći svima koji su ugroženi, kao što je pomagala do sada.

U svom obraćanju ovom prilikom, Prvojerarh Srpske Pravoslavne Crkve je rekao da su mnogi ljudi u tom trenutku ostali bez, pre svega, svojih domova, bez krova nad glavom. Bilo je, nažalost, i nekoliko ljudskih žrtava. Od tada pa do danas, Crkva se trudila, uz saradnju sa drugim institucijama iz Hrvatske, ali i institucijama iz Srbije i Republike Srpske, da učestvuje najpre u prvoj pomoći ljudima koji su postradali, koji su ostali bez svoji domova, a onda i kasnije.

Pre svega, uz pomoć Grada Beograda, mi smo obezbedili kao prvu pomoć 120 kontejnera, a zatim smo se angažovali – jer nije moguće da se neprestano živi u kontejnerima – da u meri u kojoj je to bilo moguće skupimo sredstava za podizanje najpre drvenih kuća, koje si inače ovde tradicionalno postojale. Danas smo obišli nekoliko takvih kuća u Majskim Poljanama i ovde, u Luščanima, gde je najviše trudom i prilogom Vlade Republike Srpske podignuto deset kuća za koje slobodno možemo reći da su komforne, rekao je Patrijarh Porfirije.

Nјegova Svetost naglasio je da pored izgrađivanja kuća, u koje sada porodice mogu da se vrate i da žive normalno, sledeća faza brige oko ljudi koji su pretrpeli štetu tokom zemljotresa treba da bude usmerena na njihova domaćinstva. Naime, ovo su krajevi u kojima je bilo razvijeno stočarstvo, bila je razvijena poljoprivreda. Sve to je dovedeno u pitanje s obzirom da su i štale postradale, tako da nije bilo mogućnosti da se brine o stoci u ovim krajevima posle zemljotresa, pa su ljudi ono malo što su imali rasprodavali.

Sada dolazi i taj trenutak kada je neophodno ljudima, koji su se uselili u svoje nove domove, pomoći da pokrenu svoja domaćinstva. Pritom treba naglasiti da ima još porodica gde je potrebna pomoć za dovršenje domova, ali i za dovršenje i razvoj kako se ovde kaže gospodarstva, tj. domaćinstva i imanja domaćina. Mi kao Crkva smo zahvalni svima onima koji su na bilo koji način učestvovali u pomoći ljudima koji žive na Baniji i zahvalni smo onima koji su raspoloženi da to čine i ubuduće, naglasio je Patrijarh Porfirije.

Izvor: Televizija Hram