Osveštan Hram Svete Trojice u Blatni

U Nedjelju osamnaestu po Duhovima u selu Blatna nedaleko od Novog Grada Nјegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim i Episkop bihaćko-petrovački g. Sergije, uz sasluženje sveštenstva i sveštenomonaštva naše Eparhije i drugih bratskih Eparhija, osveštali su novosagrađeni Hram Svete Trojice.
U nastavku služena je Sveta Arhijerejska liturgija, koju je po blagoslovu Episkopa Domaćina bihaćko-petrovačkog g. Sergija, predvodio Episkop gornjokarlovački g. Gerasim. Vladikama su sasluživali: arhimandrit Vasilije (Rožić) nastojatelj Manastira Klisina, jeromonah Metodije (Kragulj) nastojatelj Manastira Gomionica (Eparhija banjalučka), protoprezviter-stavrofor Goran Petković (Eparhija gornjokarlovačka) i Savo Janković, protoprezviter Saša Crljić, protonamjesnik Neven Marinković i đakon Nemanja Reljić.
Episkop gornjokarlovački g. Gerasim obratio se pozdravnim slovom prisutnim vjernicima čestitavši ovaj veliki dan, poručivši da im se ovim današnjim činom opsvećenja ova svetinja daje na ličnu upotrebu. Bio bi veliki promašaj ovaj velelepni Dom Božiji zapostaviti i ostaviti ga praznog i pustog, te je pozvao vjerni narod na duhovno uzrastanje ka Nebesima, ka Onom Neprolaznom i Vječnom.
Episkop bihaćko-petrovački g. Sergije zahvalio se svom dragom gostu Vladici Gerasimu, pozdravio sve prisutne poželivši da im novoosvećena svetotrojična Svetinja bude na još veće duhovno usavršavanje.
Na prijedlog Episkopa Sergija Orden Svetog Save II reda, po odobrenju Svetog Arhijerejskog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve, dodijeljen je gospodinu Miroslavu Drljači iz Novog Grada, gradonačelniku istoimene Opštine i predsjedniku crkvenopoštinskog Upravnog Odbora koji je proglašen kumom ove Svetinje i velikim dobrotvorom.
Poslije svete Liturgije ugodno druženje nastavljeno je u porti Hrama gdje je pripremljena i trpeza ljubavi.

Izvor: Eparhija bihaćko-petrovačka