Hiljadu godina od osnivanja Ohridske Arhiepiskopije

Ove 2018. godine navršilo se hiljadu godina od osnivanja Ohridske Arhiepiskopije (1018.) od strane vizantijskog imperatora Vasilija II Bugaroubice.

Svepravoslavno priznata kanonska Crkva u Republici Makedoniji, Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija, obeležava jubilej na više načina. Centralna proslava 1000-godišnjice od osnivanja Ohridske Arhiepiskopije, sa crkvenim blagolepijem, održana je 29. i 30. septrembra 2018. godine u Stavropigijalnom manastiru Svetog Jovana Zlatousta u Nižepolju, Bitolj. Dana 30. septembra 2018. godine služena je sveta arhijerejska Liturgija na kojoj je načalstvovao Njegovo Blaženstvo Arhiepiskop ohridski i Mitropolit skopski g. Jovan, uz sasluženje Mitropolita crnogorsko-primorskog g. Amfilohija, Arhiepiskopa lublinskog i čelmskog g. Avelja (Poljska Pravoslavna Crkva), Episkopa šumperskog g. Isaije (Pravoslavna Crkva Slovačke i čekih zemalja), Episkopa vranjskog g. Pahomija, raško-prizrenskog g. Teodosija, kruševačkog g. Davida, mohačkog g. Isihija, dioklijskog g. Metodija, pološko-kumanovskog i mestobljustitelja debarsko-kičevskog g. Joakima, bregalničkog i mestobljustitelja bitoljskog g. Marka, stobijskog i mestobljustitelja strumičkog g. Davida, kao i prezvitera Spiridona, predstavnika Arhiepiskopa Tirane i sve Albanije g. Anastasija i mnogobrojnog sveštenstva iz više pomesnih Crkava. Liturgijsko toržestvo svojim pojanjem uveličali su protopsalt Nikola Popmihajlov sa horom „Mojsije Petrović“ iz Beograda, protopsalt Grigorios Papaemanuil sa horom „Domestiki“ iz Drame i protopsalt Nikola Antonov iz Sofije. Liturgiji je prisustvovao i predstavnik Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama pri Ministarstvu pravde Republike Srbije g. Marko Nikolić. Sabornom božanstvenom Tajnovodstvu, koje je nesumnjivo najodgovarajući način proslave jednog ovako velikog jubileja, prethodilo je svečano arhijerejsko večernje bogosluženje na kojem je načalstvovao Arhiepiskop lublinski i čelmski g. Avelj, a molitveno je prisustvovalo više arhijereja. Na jutrenjem bogosluženju načalstvovao je Mitropolit crnogorsko-primorski g. Amfilohije. Posle arhijerejske Liturgije, za prisutni brojni narod je upriličena trpeza ljubavi. Usledio je prigodan svečani program. Nadahnutom omilijom, program je otovorio NJegovo Blaženstvo Arhiepiskop ohridski i Mitropolit skopski g.g. Jovan. U nastavku predavanje je održala prof. Angeliki Delikari. Svečani program je sadržao i muzičke tačke gorepomenutih horova, kao i izvođenje tradicionalnih pesama kavaldžija iz orkestra „Pece Atanasoski“ sa ženskom vokalnom grupom.

Izvor: : http://poa-info.org