Svečana Svetosavska akademija u Karlovcu

Uskliknimo s ljubavlju svetitelju Savi!

S blagoslovom Njegovog Preosveštenstva Episkopa gornjokarlovačkog g. Gerasima, u organizaciji Srpske pravoslavne crkvene opštine u Karlovcu, a pod pokroviteljstvom Ministarstva spoljnih poslova Vlade Republike Srbije (Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu), dana 26. januara 2019. godine, u velikoj sali Gradskog pozorišta „Zorin dom“ u Karlovcu, održana je svečana Svetosavska akademija.

Himnom Svetom Savi, koju su izveli članovi Prvog Hrvatskog Pevačkog društva „Zora“ pod dirigentskom palicom gospođe Radmile Bocek, nakon više od 30 godina pauze, započela je Svetosavska akademija, koja je ove godine u zagrljaju velikog jubileja: 800 godina Autokefalnosti Srpske Pravoslavne crkve.

Tradicionalnu Svetosavsku besedu pred uvaženim gostima, po blagoslovu NJegovog Preosveštenstva Episkopa gornjokarlovačkog g. Gerasima, pročitao je protojerej-stavrofor Radoslav Anđelić, paroh karlovački.

Nakon Svetosavske besede, nastupila je Etno grupa „Iva“ iz Doboja (Republika Srpska), koja se predstavila sa tradicionalnom crkvenom i narodnom muzikom. Spletom narodnih igara, publici se na harmonici predstavio mladi svetosavac Stefan Kosanović.

Akademiji su prisustvovali Njegovo Preosveštenstvo Episkop g. Gerasim, izaslanik župana Karlovačke županije gđa. Marija Medić (pročelnica Upravnog odela za školstvo Karlovačke županije), izaslanik karlovačkog gradonačelnika g. Marinko Pleskina (voditelj Odjela za kulturu i kulturnu baštinu grada Karlovca) i mnogi drugi.

Nakon Svetosavske akademije, priređen je svečani koktel u maloj sali gradskog pozorišta „Zorin dom“, za sve učesnike i goste.

Celo srpstvo slavi slavu, svoga oca Svetog Savu!