Svetosavska akademija u Karlovcu

Radujući se prazniku Svetoga oca Save, prvog Arhiepiskopa i prosvetitelja srpskog, sa blagoslovom Njegovog preosveštenstva Episkopa gornjokarlovačkog g. Gerasima i u organizaciji Srpske pravoslavne crkvene opštine karlovačke, dana 26. januara 2023. godine, u velikoj sali Gradskog kazališta „Zorin dom“ u Karlovcu, održana je svečana Svetosavska akademija.

Akademija je svečano otvorena himnom Svetog Save u izvođenju Prvog hrvatskog pjevačkog društva “Zora” iz Karlovca u prisustvu predsjednika Gradskog vijeća grada Karlovca Marina Svetića, zamjenika župana karlovačke županije Dejana Mihajlovića, scenaristkinje i književnice Nataše Drakulić, predstavnika SDK Prosvjeta, kao i predstavnika vjerskih zajednica sa područja grada Karlovca i ostalih uvaženih gostiju. Nakon odpjevane himne, svim prisutnim gostima, pozdravnim slovom, obratio se visoko prepodobni arhimandrit mr. Naum (Milković).
Tradicionalnu Svetosavsku besedu pred uvaženim gostima, po blagoslovu Njegovog Preosveštenstva Episkopa gornjokarlovačkog g. Gerasima, pročitao je jerej Saša Lončina.

Nakon Svetosavske besede, nastupao je hor sabornog karlovačkog hrama sa pjesmama “Ko udara tako pozno” i “Rasti, rasti moj zeleni bore”, a svojim igrama su se predstavili članovi srpskog kulturnog društva Prosvjeta pododbor Krnjak.

Nakon Svetosavske akademije, priređen je svečani koktel u maloj sali gradskog pozorišta „Zorin dom“, za sve učesnike i goste.