Sveta Arhijerejska Liturgija u Sabornom hramu u Plaškom

Svetom Arhijerejskom Liturgijuom na praznik Pokrova Presvete Bogorodice, dana 14. oktobra, u Sabornom hramu Vavedenja Presvete Bogorodice u drevnom sedištu Plaškom, proslavljena je dvadeseta Nedelja po Silasku Svetog Duha na apostole – Pedesetici.

Evharistijskim sabranjem načalstvovao je Nјegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim, uz sasluženje arhimandrita Mihaila, protoprezvitera Milana Simića, prezvitera Darka Dugonjića i đakona Budimira Kokotovića.

Nakon blagosiljanja slavskog kolača i koljiva, Episkop g. Gerasim obratio se prisutnim vernicima, čestitavši im današnji praznik i poučivši prisutne o značaju Presvete Bogorodice u životu Crkve i svakog vernika. „Naše verujuće srce, koje poznaje veliku silu zastupništva Presvete Bogorodice, svagda pripada ka nogama Majke Božije sa svojim uzdasima, potrebama, žalostima, u svim iskušenjima, u svim trenucima plakanja zbog greha. Neka Ona, svih žalosnih Radost i naša nebeska Mati, rasprostirući Svoj moćni pokrov, zastupi, spase i pomiluje sve nas – istakao je Episkop g. Gerasim.

Po okončanju Svete Liturgije, Episkop g. Gerasim zajedno sa g. Perom Damjanovićem, načelnikom Oštine Plaški, obišao je radove na Sabornom hramu, koji je podigao Sveti vladika gornjokarlovački Danilo (Jakšić) 1763. godine.

Djeva danas u crkvi predstoji i nevidljivo se sa svima svetima moli Boga za nas. Angeli se sa arhijerejima klanjaju, a Apostoli se sa Prorocima vesele, jer Prevečnog Boga za nas moli Presveta Bogorodica.