Poseta Mitropolita Porfirija i Episkopa Nikodima Baniji

U subotu 02. januara 2021. godine Mitropolit zagrebačko-ljubljanski gospodin Porfirije, Episkop dalmatinski gospodin Nikodim zajedno sa domaćinom Episkopom gornjokarlovačkim gospodinom Gerasimom su obišli područje Banije koje je pogođeno razornim zemljotresom koji se desio krajem 2020. godine.
Tom prilikom su obišli parohiju petrinjsku i razgovarali sa protoprezviterom Sašom Umićević čija je parohija najviše pogođena ovom razornom nepogodom. U Petrinji je verni narod pored toga  što je ostao bez krova nad glavom ostao i bez dva bogoslužbena mesta koja su imali, jer je stradao parohijski dom u kome se nalazila kapela posvećena Svetom Spiridonu i kapela na groblju posvećena Svetom Nikoli. U nastavku su posetili manastir Komogovinu čiji hram datira iz 1814, hram Pokrova Presvete Bogorodice u Mečenčanima koji je sagrađen 1810, a nakon zemljotresu su oba stradala i van bogoslužbene su upotrebe, a pripadaju nadležnosti Crkvene opštine kostajničke. Nakon toga su se uputili na parohijku glinsku gde ih je dočekao prezviter Goran Kalamanda sa kojim su otišli u obilazak Majske Poljane i mesta gde je bio hram Vaskrsenja Gospodnjeg koji je u potpunosti porušen. Arhijereji su iskoristili ovu priliku te su razgovarali sa narodom Majskih Poljana koji je ostao bez domova, okrepljujući ih na Veru u Boga koji nas nikada ne ostavlja i pomaže ma u kakvom iskušenju da smo se našli. I da u ovim teškim iskušenjima ne treba da zaboravimo svoga jednog Tvorca i izbavitelja. Posle toga obišli su hram Rođenja Presvete Bogorodice u Glini i parohijski dom. Na hramu su vidljiva oštećenja na spoljnjim zidovima, na svodovima, na zvoniku koji je pukao i hram kao takav nije za bogoslužbenu upotrebu, parohijski dom je u potpunsti oštećen, te nije bezbedan za život sveštenika i njegove porodice.