Nedelja Pravoslavlja u Karlovcu

U nedelju Pravoslavlja 21. marta 2021. godine, a kada naša Sveta Crkva molitveno proslavlja Svetog Teofilakta Ispovednika, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim, načalstvovao je Svetim evharistijskim sabranjem u Sabornom hramu Svetog Oca Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Karlovcu.

Preosvećenom Episkopu g. Gerasimu su sasluživali: protoprezviter – stavrofor Radoslav Anđelić, prezviter Darko Dugonjić i đakon Nebojša Anđić.

Besedeći po okončanju evharistijskog sabranja, na temu današnjeg praznika, Episkop Gerasim svim prisutnima se obratio rekavši: „U nedelju Pravoslavlja sećamo se pobede, naše ispravne vere nad svim jeresima, a poslednja iz tih jeresi jeste ikonoborstvo. Ona je nastala kod ljudi koji nisu razumeli na pravi način Crkvu, ali nisu je razumeli ne zbog toga što je Crkva neshvatljiva, nerazumljiva, nego zbog toga što su bili opterećeni svojim sopstvenim sagrešenjima i zbog toga što su ti ljudi dopustili da im se pomrači um, jer ako je Crkva u prvim vekovima, posle mnogoboštva, uspela da se izbori sa mnogim idolima, učinivši da mnogi lažni bogovi iščeznu i da ne postoje, u ovoj borbi protiv pogrešnih učenja, Crkva je dala mnoge mučenike, ispovednike, svetitelje, zbog toga ova nedelja i jeste posvećena Pravoslavlju, u kojoj proslavljamo našu ispravnu veru, zato su naši hramovi, ikonostasi, ikone oslikani likovima svetitelja, i kada se poklanjamo ikonama, mi se ne klanjamo materiji, od koje su sačinjene, već onome svetome liku koji je izobražen na tim ikonama, a kroz svetoga mi proslavljamo i poklanjamo se slavi Božijoj“.