Živopisan Hram u Smiljanu

Blagoslovom Njegovog Preosveštenstva Episkopa gornjokarlovačkog g. Gerasima započeli su radovi na živopisanju hrama Svetih Apostola Petra i Pavla u Smiljanu.

Nakon par mjeseci rada završeno je freskopisanje Hrama Svetih Apostola Petra i Pavla u Smiljanu.

Hram je freskopisan po ugledu na srednjovjekovne Srpske hramove i manastire, freskopisanje hrama je izvršio sveštenik Milan Radusin sa saradnicima.

Zidani hram sagrađen je na temeljima te stare crkve izgrađene od drveta, Episkop Danilo Jakšić je osveštao Hram 1765. godine. U ovom hramu je službovao srpski prota Milutin Tesla otac jednog od naših najvećih naučnika Nikole Tesle. Nikola Tesla je kršten u ovom hramu 1856. godine. Crkva je porušena u vrijeme Drugog svjetskog rata, a obnovljena 1986. godine.  U vrijeme posljednjeg rata na ovom prostoru 1991–1995 crkva je djelimično oštećena i opljačkana. Obnovljena je 2006. godine. Izrađen je ikonostas od hrastovine sa ikonama koje su rad sestrinstva Bogorodice Trojeručice iz Šibenika.

paroh gospićko-smiljanski

jerej Dragan Mihajlović