PUBLIKACIJA: Manastir Gomirje (400-ti jubilej manastira)

Predgovor

Manastir Gomirje u Eparhiji gornjokarlovačkoj ostao je sa svojim monahinjama i duhovnikom jedini centar pravoslavnih Srba u Hrvatskoj poslije tragičnih godina građanskog rata od 1991. do 1995. godine. Ostali manastiri su opustjeli. U Eparhiji dalmatinskoj manastiri Krupa, Krka i Dragović, u Eparhiji slavonskoj manastiri Pakra, Orahovica; smrću arhimandrita Milutina Manastir Svete Ane sa jednom monahinjom i isku�enicom. U Hrvatskoj je jedino jo� u Eparhiji zagrebačko-ljubljanskoj manastir Lepavina ostao sa svojim monasima i isku�enicima u svojoj duhovnoj slu�bi.

Poslije drugog svijetskog rata od 1941. do 1945. nastao je te�ak period za na�u Crkvu jer su tada�nje vlasti odrođavali narod od njegove Crkve, suprostavljajući ga sopstvenoj Crkvi, pa čak ga i nagovarao da ru�i svoje crkve, da progoni i ubija svoje sve�tenike optu�ujući ih čak da su krivi za onda�nju tragediju u ratnim zbivanjima. Posijano zlo rodilo je gorke plodove za tih 50 godina; opusto�ene svetinje i domaća ognji�ta; mnogo ljudskih i materijalnih �rtava. Vladika Simeon Zloković sa svojim sve�tenstvom i mona�tvom obnavlja svoju opusto�enu Gornjokarlovačku eparhiju kao Skadar na Bojani, �to danju sagradi to neprijatelj noću sru�i, po onoj narodnoj: �Zeman gradi, zeman razgrađuje�.

Dolaskom mladog i energičnog Vladike Nikanora za kratko vrijeme nastaju hude godine rata, bije�anja i smutnje, ponovnog razorenja svetinja i za Srbe njihovo, rečeno jezikom Biblije, Vavilonsko ropstvo. Sve se ovo poklapa sa velikim jubilejom za manastir Gomirje, njegovog 400 godi�njeg postojanja i vr�enja duhovne misije u srpskom narodu. Episkopi i sve�tenici iz Hrvatske morali su da se sklone sa svojim srpskim pravoslavnim narodom u Velikoj seobi u Srbiju. Voljom braće Arhijereja i odlukom Svetoga arhijerijskog sabora ostao sam kao Arhijerej da sa preostalim sve�tenstvom slu�im Bogu i srpskom pravoslavnom narodu pabirčeći tamo gdje je jo� ne�to preostalo, kao da nekada kod Jevreja �to je bilo dopu�teno da se pabirči na njivi sa �eteocima, �ta ostane.

�ta znači za nas ovaj 400 godi�nji jubilej postojanja manastira Gomirje? Prije svega da ne zaboravimo njegovu istoriju koju nam je tako lijepo i znalački napisao na� dragi prota Du�an Ka�ić da krepi mlade nara�taje. Istorija je učitelj �ivota, to se uči u �koli sa prvim lekcijama, a drugo sjetimo se iz Biblije �ta znače jubilarne godine o kojima se govori u 25. glavi treće knjige Mojsijeve, koja se zove Levitska kada govori o građanskim zakonima. To mora da pročita svaki vjerujući Srbin pravoslavni i treba da slu�a riječ Bo�iju, ako �eli da bude �iv i da napreduje na svim putovima svojim! U takvim shvatanjima i razmi�ljanjima, pona�anjima i poslu�nosti Bogu, imaće i ovaj 400 godi�nji jubilej svoj smisao i osiguraće nam jo� mnoge i mnoge takve i slične jubileje. Monahinjama, sve�tenstvu i vjernicima Eparhije gornjokarlovačke �elimo duhovno uzrastanje na slavu Bo�iju da i ubuduće ostanu verni i privr�eni svome Bogu u koga se jedino uzdamo.

MITROPOLIT ZAGREBAČKO-LjUBLjANSKI I CIJELE ITALIJE

JOVAN

Copyright � 2003 Gornjokarlovačka Eparhija.