Parohija petrinjska

Oblast između Petrove Gore,rijeka: Kupe,Save i Une, nalaziva se Banija. Va�nija mjesta ove oblasti su: Petrinja, Glina, Kostajnica i Dvor.

Naziv Petrinja javlja se u 18. vijeku. 1768. spominje se u Petrinji �est pravoslavnih domova, međutim već 1785. godine  spominje se 89 uglednih građana da grade hram Sv. Spiridonu. Crkvu Sv Nikole na groblju gradi 1800. godine Nikola Dugobradović.

Prvobitni hram posvećen Sv. Spiridonu sru�en je početkom Drugog svijetskog rata 1941. godine od strane usta�a. Tokom du�eg vremenskog perioda nakon rata dozvoljeni su radovi na izgradnji novog hrama tako da je 1976. godine podignut novi hram.

Hram podignut 1976. godine sru�en je početkom rata 1991. godine To je bio jedan od prvih hramova u Eparhiji gornjokarlovačkoj sru�en tokom poslednjeg rata.

Vijerni narod Petrinje započeo je gradnju hrama po treći put u poslijednja  dva vijeka 1994. godine. Započeti radovi su prekinuti 1995. godine a zidovi poru�eni i na mjestu gradnje hrama napravljen autoparking.

Sve pravoslavne crkve na teritoriji. Petrinje, Kostajnice i Dubice ili su poru�eni ili te�ko o�tećeni tokom poslednjeg rata.

Nakon rata podne�eni su zahtijevi za obnovom hramova ali do sada nije bilo pozitivnih odgovora.

Po�to je hram Sv. Spiridona u Petrinji sru�en, za potrebe vernika napravljena je kapela u parohijskoj kući koja je takođe posvećena Sv. Spiridonu.

Preuređenje dijela parohijske kuće, bio je neophodan jer se povratkom na�ih parohijana pojavio problem bogoslu�benog prostora i mjesta okupljanja vjernika na bogoslu�enja. U kapeli posvećenoj Sv. Spiridonu bogoslu�iće se do izgradnje  poru�enog hrama. Na�alost u ovom trenutku je te�ko predpostaviti vrijeme kada bi se moglo započeti sa izgradnjom hrama. Iako su upućeni apeli dr�avnim institucijama vezanim za problem poru�enog hrama Svetog Spiridona, nemamo nikakvih odgovora, ni pozitivnih ni negativnih.

Jedan od problema u parohiji je i povratak nacionalizirane crkvene imovine. Nakon Drugog svijetskog rata, sva je crkvena imovina nacionalizirana. Sa tim sramnim aktom, Crkvena op�tina tada se na�la u te�kim problemima obnove  poru�enih hramova.

Prije nekoliko godina podnesen je zahtjev za povratkom nacionalizirane imovine Crkvene op�tine u Petrinji u njeno vlasni�tvo. Jedan od objekata koji su bili u vlasni�tvu crkve  je   i hotel Banija, koji se nalazi u centru Petrinje. Do sada nije zakazana ni jedna rasprava  vezana  za povratak  crkvene  imovine u Petrinji.

Nakon rata o�tećen je veliki broj kuća i stanova pravoslavnih vjernika na�ih parohijana, koji su izbjegli iz svojih kuća tokom  vojne operacije �oluja�.

Uslijed takvog vandalskog pona�anja nisu mimoiđene ni pravoslavne svetinje u ovim na�im krajevima. Bogu hvala u nekoliko zadnjih godina vratio dio na�ih parohijana pa je i za�ivio duhovni �ivot u parohiji petrinjskoj. Nadamo se da ćemo kao manjiski narod �ivjeti �ivot, dostojanstven čovjeka, isti onakav kakav su �ivjeli i na�i preci predhodnih 400 godina u ovim krajevima.

Neka bi Svevideći Gospod pomogao svima nama  u ovim na�im nastojanjima.

Copyright � 2003 Gornjokarlovačka Eparhija.