Pismo Predsednici Vlade Republike Hrvatske
i Jadranki Kosor

* 25. 12. 2009 god.

Po�tovana gospođo Kosor,

Ovih dana pred sam Bo�ić, koji je sa pravom nazvan praznik Mira i dobre volje među ljudima, iznenadila nas je i uznemirila vest o osnivanju udru�enja građana pod nazivom �Hrvatska pravoslavna zajednica� u Ogulinu.

Na sajtu ove zajednice u osnivanju, prvo �to upada u oči je činjenica, da oni bespravno koriste sliku srpskog pravoslavnog manastira Gomirje. Manastir Gomirje su osnovali monasi iz manastira Krke 1600. godine i od tada je on duhovni centar pravoslavnih Srba Gorskog Kotara.

Pored fotografije manastira Gomirje na sajtu ovog udru�enja građana u osnivanju, nalazi se i slika jednog od najvećih svetskih naučnika Nikole Tesle (1856-1943), koji je, kao �to je dobro poznato, bio sin srpskog pravoslavnog sve�tenika iz Smiljana, Milutina Tesle. Kojim putem i iz kojeg razloga su ove fotografije postale za�titini znak ovog udru�enja uop�te nije jasno, po�to oni sami sebe u osnivačkom tekstu nazivaju Hrvatima pravoslavne vere.

Uz ovaj poku�aj prisvajanja ili zadobijanja la�nog identiteta veoma je diskutabilan i naziv �pravoslavni� koji ovo udru�enje koristi u svome nazivu. Du�nost nam je da podsetimo da neko postaje pravoslavan, ne biolo�kim rođenjem nego svetim kr�tenjem i to iskuljučivo u jednoj od kanonskih i priznatih Pravoslavnih Crkava, �to se za pripadnike ovog udru�enja ne mo�e sa sigurno�ću tvrditi.

Pored gore navedenog, ukazujemo i na činjenicu koja otkriva i pokazuje istorijsko poreklo ovog udru�enja u osnivanju, a to je da se ono vezuje za fa�ističku i usta�ku tvorevinu NDH. U NDH je 1942. godine zloglasni Ante Pavelić formirao tzv. �Hrvatsku pravoslavnu crkvu� sa ciljem konačnog uni�tenja Srba u Hrvatskoj, kao i Srpske Pravoslavne Crkve. Ova činjenica i pozivanje ovog udru�enja, na taj najmračniji period novije istorije Hrvatske, izaziva veliku uznemirenost među vernicima i pripadnicima srpske zajednice u Hrvatskoj. Duboko u sećanju srpskog naroda u Hrvatskoj jo� �ive strati�ta i jame nevinih, da podsetimo samo na Jadovno, Glinu, kao i na najveći koncentracioni logor u ovom delu Evrope, Jasenovac. Na tim mestima su stradali nevini ljudi samo zato �to su bili pripadnici druge vere i druge nacije, a među njima svakako su bili najbrojniji pravoslavni Srbi.

Ako bi ovo udru�enje bilo nosilac i zagovornik ideologije iz tog vremena i tog �aveta iz pro�losti� onda je jasno da za mnoge ljude u Hrvatskoj uskoro neće biti mira, već se pre nazire perspektiva tame i zlokobnih vremena, �to bi svakako dovelo u pitanje evropsku i demokratsku budućnost Hrvatske.

Zapanjujuća je činjenica da ovo udru�enje svoj idnetitet i svoje postojanje u startu temelji na negaciji drugih. To se u konkretnom slučaju odnosi na Srbe i Srpsku Pravoslavnu Crkvu u Hrvatskoj, uprkos činjenici da Srbi vekovima �ive na ovom prostorima, te da su oni u mnogim oblastima politike, filosofije, kulture i nauke dali neizmeran doprinos razvoju Republike Hrvatske i tome da ona danas bude na vratima ulaska u demokratske zemlje Evropske Unije.

Ako, bilo pojedinac ili neko udru�enje građana, svoje postojanje temelji na negaciji drugog i drugačijeg, onda se to ne mo�e nikako definisati osim kao �duhovni i kulturni terorizam� koji je zabranjen u demokratskoj Evropi. Organizacije sa sličnim programom ne mogu biti zvanično registrovane u evropskim dr�avama. Tako ne�to, koliko znamo, propisuje i predviđa Ustav kao i zakoni Republike Hrvatske.

Mi kao predstavnici Srpske Pravoslavne Crkve i slu�itelji Jevanđelja Hristovog, podsećamo sve, da je Jevanđelje Hristovo Jevanđelje ljubavi. U Jevanđelju oni ljudi, koji ka�u da veruju u Boga, a mrze bli�njeg svoga nazivaju se la�nim hri�ćanima i njihova vera la�nom verom (1. Jn. 4, 20). Bez obzira kako se mi spolja deklarisali, istinitost svoje vere u Boga proveravamo svojim odnosom prema bli�njima i prema svim ljudima. To znači da bilo kada, ako odstupamo od zakona ljubavi, odstupamo od samog Boga i od zajednice sa Njim, a to je put koji nas ne vodi spasenju već tragediji i zlu.

Po�tovana gospođo Kosor, ovo kratko pismo Vam upućujemo sa najboljim namerama, da Vas kao Predsednicu Vlade Republike Hrvatske upoznamo sa pojavom jednog ovakovog udru�enja, koje asocira na najmračniji period novije istorije u Hrvatskoj.

Vi ste trenutno po funkciji najodgovorijna ličnost u Republici Hrvatskoj za očuvanje mira, reda i demokratije, pa Vam se obraćamo da svojim autoritetom i vla�ću za�titite pravoslavne Srbe i Srpsku Pravoslavnu Crkvu i njihov kulturni i duhovni identitet, koji preti da bude napadanut, �to bi dovelo u pitanje i sam opstanak Srba u Republici Hrvatskoj.

S po�tovanjem,

Episkop gornjokarlovački g. Gerasim

Episkop dalmatinski g. Fotije

Dostaviti: 1. Svetom Arh. Sinodu SPC, Beograd, 2. Predsedniku R. Srbije g. Borisu Tadiću, 3. Ministarstvu kulture � Zagreb, 4. Ministartsvu vera R. Srbije, 5. Predsedniku Vlade R. Srpske, 6. SNV � Zagreb, 7. Savetu nacionalnih manjina � Zagreb

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.