Upokojio se u Gospodu Patrijarh srpski G. G. Pavle

Danas, 15. novembra 2009. godine, u 10,45 časova, na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu, poslije primanja Svete Tajne Priče�ća, upokojio se u Gospodu Arhiepiskop pećki, Mitropolit beogradsko-karlovački,
Patrijarh srpski G. G. Pavle.

Saop�tenje za javnost o sahrani
Bla�enopočiv�eg Patrijarha srpskog G. Pavla

* 16. 11. 2009 god.

Njegovo Preosve�tenstvo Episkop bački G. Irinej, u ime Svetog Arhijerejskog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve, poslije vanredne sjednice u nedjelju uveče u Patrijar�ijskom dvoru saop�tio je javnosti nekoliko pojedinosti u vezi sa opijelom Bla�enopočiv�eg Patrijarha Pavla. Vladika bački G. Irinej je saop�tio da se Sveti Sinod na sjednici pozabavio pojedinostima koje su striktno propisane u ovakvim prilikama.

Njegovo Visokopreosve�tenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski G. Amfilohije obavljaće du�nost mjestobljustitelja patrijara�kog trona, a na vanrednoj sjednici Svetog Sinoda imenovan je i odbor za sahranu koji će u ponedjeljak odr�ati sastanak sa početkom u 10 časova. Svi detalji vezani sa opijelo i sahranu će biti definisani na toj sjednici. U odbor ulaze svi članovi Svetog Sinoda, određeni Arhijereji, vikarni episkopi, sve�tenici i petorica predstavnika Dr�ave - koji će biti imenovani iz kabineta predsjednika Srbije, resornih ministarstava vjera, spoljnih i unutra�njih poslova.

Patrijarh Pavle će biti sahranjen u četvrtak, 19. novembra, u manastiru Rakovica, po ličnoj �elji pismeno izra�enoj u testamentu Bla�enopočiv�eg Patrijarha koji je pročitan na vanrednoj sednici Svetog Sinoda, a mjesto opijela, molitvenog ispraćaja, biće Hram Svetog Save, a po potrebi, mo�da i trg Svetog Save ispred Hrama.

Na kraju, Vladika Irinej se zahvalio medijima na pa�nji koja je posvećena ovom događaju i zamolio da odgovorno izvje�tavaju o svemu, ali da informacije tra�e i dobijaju od unapred određenih lica, a da se razna i nezvanična nagađanja ne uzimaju u obzir.

Mitropolit crnogorsko-primorski G. Amfilohije izjavio je da je Njegova Svetost Patrijarh Pavle sav svoj �ivot posvetio slu�bi Bogu i svome rodu i sebe ugradio u �ivot na�e crkve i na�eg naroda. �Njegovo osnovno �ivotno načelo je bilo da smo mi kao ljudi saradnici Bo�ji, da smo prizvani da činimo saglasno svome znanju onoliko koliko mo�emo, koliko nam je Bog dao darova i snage". �Gospod ga je prizvao na tron svetoga Save u vrijeme godina nemira, sukoba, građanskog rata. Mirne du�e se mo�e zaključiti da je Gospod upravo izabrao njega ispunjenog dubokom vjerom, povjerenjem u Boga, čistotom, savesti, ljubavlju i dobrotom", rekao je Visokopreosvećeni Mitropolit.

Mitropolit Amfilohije je istakao da je Bla�enopočiv�i Patrijarh Pavle �časno i dostojanstveno iznio te�ki krst srpskog patrijarha kao rijetko ko u na�oj pro�losti". �Molimo se Gospodu da upokoji na�ega duhovnog oca patrijaraha srpskog Pavla i da ga prizove u svoje naručje zajedno s njegovim imenjakom apostolom naroda Pavlom i svima arhiepiskopima pećkim koji su prije njega nosili krst svetosavske crkve", zaključio je Mitropolit crnogorsko-primorski, koji je na sinoćnjoj sednici Sinoda izabran za mjestobljustitelja - čuvara patrijara�kog trona.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je upokojenje srpskog Patrijarha Pavla izuzetno te�ak gubitak za srpski narod, dr�avu i Srpsku Pravoslavnu Crkve i da je ovo trenutak kada nam je vi�e nego ikad potrebno jedinstvo. �On je bio ličnost po�tovana od predstavnika svih vjera i svih konfesija, bio je po�tovan i od ruskog i vaseljenskog patrijarha i od rimskog pape, najvi�ih vjerskih predstavnika Protestantske crkve, zbog toga �to je vjerovao i pona�ao se tako kako je vjerovao", rekao je Predsednik Tadić.

Predsednik Srbije je istakao da jedna misao Patrijarha Pavla ostaje �kao zavjet svim građanima Srbije u vremenima koja jesu i koja dolaze - da se ne branimo od tuđeg zla nego od zla u sebi". �To je Patrijarh Pavle govorio u te�kim vremenima devedesetih godina i to, kao i njegova skromnost i jednostavnost, treba da ostanu čvori�na mjesta i u na�oj istoriji u budućnosti", rekao je srpski predsjednik.

Predsednik Srbije naglasio je da će dr�ava učiniti sve da sam čin odlaska srpskog Patrijarha bude obelje�en na dostojan način i da će pru�iti svaku podr�ku SPC u ovim danima. �Građani Srbije su suočeni s jednim velikim gubitkom, ali upravo je Patrijarh Pavle bio ona ličnost u na�em narodu koja je svojim djelom, teolo�kom misli i pona�anjem oličavao jedinstvo. Ovo je trenutak u kome nam je jedinstvo potrebno vi�e nego ikad", poručio je Tadić.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.