Razbijen automobil sve�tenika u Pla�kom

* 09. 10. 2009 god.

U noći između 08. i 09.oktobra 2009. god. kada Republika Hrvatska praznuje �Dan neovisnosti" u drevnom sjedi�tu gornjokarlovačkih Episkopa u Pla�kom, razbijen je automobil pravoslavnog sve�tenika jereja Sa�e Umićevića. Automobil je bio parkiran u dvori�tu parohijanina koji je htjeo za�tititi vozilo svog sve�tenika, �to nije spriječilo one koji su na taj način htjeli pokazati da pravoslavni sve�tenik nije dobrodo�ao u ovo većinski srpsko mesto.

Nije u pitanju kriminalno djelo sitnih kradljivaca, nego smi�ljeno zastra�ivanje mladog i tek postavljenog sve�tenika na parohiju pla�čansku i zastra�ivanja srpskog stanovni�tva u Pla�kom, znajući prema onoj jevanđelskoj, da ako udare pastira i stado će se njegovo razbje�ati (Mt. 26,31).

Ne bi se usudili na ovo nedjelo da nije op�tinske vlasti koja očigledno i sa vrlo jasnom namerom �titi vinovnike ovog napada �to pokazuje i izjava pročelnika Op�tine Pla�ki �gospodina� �u�njića da je imao saznanja da će se ovaj napad dogoditi a po�to su stradala i dva vozila koja su se nalazila u istom dvori�tu, gore pomenuti �gospodin� je izjavio da ta vozila ne bi bila napadnuta da se tu nije nalazio automobil pravoslavnog sve�tenika. Vjerovatno istom cilju slu�e i poku�aji ometanja nastave pravoslavne veronauke i nagovaranja roditelja i djece da umjesto pravoslavne, pohađaju katoličku vjersku nastavu. Budući da aktuelna vlast ovakve slučajeve ne sankcioni�e, sa razlogom se pitamo ko je njihov ideolog i koji je njihov krajnji cilj?

Prinuđeni smo obratiti se svim relevantim međunarodnim institucijama i hitno zatra�iti da poduzmu sve kako bi se na�im vjernicima omogućilo slobodno izra�avanje najosnovnijih ljudskih prava garantovanih svim međunarodnim ugovorima i zakonima. Put Republike Hrvatske ka evropskim integracijama trebao bi ostati zatvoren sve do onog trenutka dok se upotpunosti ne zaustave svi organizovani napadi na pravoslavne hramove i sve�tenike, zastra�ivanja pravoslavnih vjernika, smi�ljeni kazneni progoni zbog navodno počinjenih zločina i sl. Ukoliko aktuelna vlast ne mo�e ili ne �eli osigurati miran i tolerantan su�ivot i sigurnost svih građana, tada bi međunarodna zajednica hitno trebalo da se pozabavi ovim problemima i poduzme sve kako bi se na�im vejrnicim obezbijedili najosnovniji uslovi za �ivot.
Ovi sinhronizovani i organizovani napadi �irom Eparhije gornjokarlovačke, neće pokolebati srpski narod da ostane i opstane na svojim vjekovnim ognji�tima, ali i da se svim pravnim sredstvima izbori za svoj �ivot i budućnost svoje djece.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.