mitropolit Jovan (Zizjulas)
ogoslovlje Svetog Siluana Atonskog

Uvaženi oci, braćo i sestre sa dubokim osećanjem radosti i odgovornosti pristao sam da govorim o bogoslovlju svetog Siluana. Izabrao sam ovu temu, jer uz pomoć njegovog duhovnog čeda i mog duhovnog oca – nezaboravnog oca Sofronija Eseškog, poštujem svetog Siluana ne samo kao hrišćanin, i ne samo kao onaj koji uči i koji predaje bogoslovlje, već i kao episkop. Sveti Siluan jeste moj rukovoditelj u duhovnom životu, zato što je njegova celokupna i mnogoobrazna misao od suštinskog značaja ne samo za one koji žive monaškim životom, već i za one koje su se posvetili bogoslovlju i onima koji učestvuju u rukovođenju vaselenske Crkve. Zato ću vam o svetom Siluanu govoriti sa osećanjem dubokog uvažavanja i časti. Nego, kakvo mi je to bogoslovlje otkrio ovaj starac?

U naše vreme bogoslovlje se identifikuje sa intelektualnom delatnošću, budući tako jedan klon nauke. U ranoj Crkvi naziv bogoslov pripadao je samo nekolicini – i to koliko nam je poznato svetom Jovanu Bogoslovu, svetom Grigoriju Bogoslovu i svetom Simeonu Novom Bogoslovu, dok se on danas koristi za sve one koji su stekli Bogoslovsku diplomu, nakon nekoliko godina studiranja na bogoslovskom fakultetu. U slučaju svetog Siluana naizgled nema ništa od onog što bi se moglo nazvati «akademskim bogoslovljem». On nikada nije studirao na Bogoslovskom fakultetu i nikada nije napisao nešto što bi se moglo nazvati bogoslovskom analizom. Prema tome, ne može se nazvati «bogoslovom» u savremenom poimanju te reči. Postoji li onda nešto što bih mogao da nazovem «bogoslovljem svetog Siluana Atonskog»?

Pročitaj cijeli tekst!!!