mitropolit Jovan (Zizjulas)
ogoslovlje Svetog Siluana Atonskog

Uva�eni oci, braćo i sestre sa dubokim osećanjem radosti i odgovornosti pristao sam da govorim o bogoslovlju svetog Siluana. Izabrao sam ovu temu, jer uz pomoć njegovog duhovnog čeda i mog duhovnog oca � nezaboravnog oca Sofronija Ese�kog, po�tujem svetog Siluana ne samo kao hri�ćanin, i ne samo kao onaj koji uči i koji predaje bogoslovlje, već i kao episkop. Sveti Siluan jeste moj rukovoditelj u duhovnom �ivotu, zato �to je njegova celokupna i mnogoobrazna misao od su�tinskog značaja ne samo za one koji �ive mona�kim �ivotom, već i za one koje su se posvetili bogoslovlju i onima koji učestvuju u rukovođenju vaselenske Crkve. Zato ću vam o svetom Siluanu govoriti sa osećanjem dubokog uva�avanja i časti. Nego, kakvo mi je to bogoslovlje otkrio ovaj starac?

U na�e vreme bogoslovlje se identifikuje sa intelektualnom delatno�ću, budući tako jedan klon nauke. U ranoj Crkvi naziv bogoslov pripadao je samo nekolicini � i to koliko nam je poznato svetom Jovanu Bogoslovu, svetom Grigoriju Bogoslovu i svetom Simeonu Novom Bogoslovu, dok se on danas koristi za sve one koji su stekli Bogoslovsku diplomu, nakon nekoliko godina studiranja na bogoslovskom fakultetu. U slučaju svetog Siluana naizgled nema ni�ta od onog �to bi se moglo nazvati �akademskim bogoslovljem�. On nikada nije studirao na Bogoslovskom fakultetu i nikada nije napisao ne�to �to bi se moglo nazvati bogoslovskom analizom. Prema tome, ne mo�e se nazvati �bogoslovom� u savremenom poimanju te reči. Postoji li onda ne�to �to bih mogao da nazovem �bogoslovljem svetog Siluana Atonskog�?

Pročitaj cijeli tekst!!!

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.