Saop�tenje za javnost Svetog arhijerejskog sinoda
povodom najnovijih zbivanja na Kosovu i Metohiji

17. februar 2008 - 17:54

Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve na svojoj vanrednoj sjednici odr�anoj u Patrijar�iji, 17. februara 2008. godine, donosi sledeće saop�tenje za domaću i međunarodnu javnost povodom najnovijih zbivanja na Kosovu i Metohiji:

Kao �to je to Crkva i ranije nebrojeno puta činila saop�tava i sada da je Kosovo i Metohija bilo i treba da ostane sastavni dio Srbije, saglasno Povelji Ujedinjenih nacija, Odluci Saveta bezbjednosti 1244, kao i svim relevantnim međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima i pravima naroda i o nepovredivosti međunarodno priznatih dr�avnih granica. Svako drugačije rje�enje predstavlja ga�enje Bo�ije i ljudske pravde, kao i nasilje sa dugoročnim posledicama, kako za Balkan tako i za cijelu Evropu. Svi međunarodno priznati i potvrđeni ugovori, neponi�teni do sada ni jednim međunarodnim aktom, počev�i od Ugovora iz 1913. godine, međunarodnih odluka iz 1918. i 1945. godine, do odluke Savjeta bezbjednosti 1244 iz 1999. godine, kao i skora�njeg prijema integralne Srbije u Ujedinjene nacije, potvrđuju da izuzimanje Kosova i Metohije iz sastava Srbije predstavlja nasilje svojstveno samo periodima okupacija i tiranije, za koje smo se nadali da je njihovo vrijeme pro�lo u Evropi i svijetu. U konkretnom slučaju to predstavlja novo ozakonjenje Otomanskog vjekovnog nasilja i njegovih posledica na ovim prostorima, kao i ponovnu primjenu fa�ističkog rje�enja (Musolinijevog i Hitlerovog) kosovskog pitanja iz vremena Drugog svjetskog rata, kada su Kosovo i Metohija bili pripojeni tzv. Velikoj Albaniji i kada su stotine hiljada pravoslavnih Srba protjerani sa svojih vjekovnih ognji�ta, kao i 1999. godine, s ciljem da se nikada vi�e tamo ne vrate.

Pri tome ono �to nas duboko zaprepa�ćuje jeste činjenica da je, po riječima jednog američkog ambasadora, zbog sada najavljenog protivpravnog i nezakonitog priznanja od strane vlada dr�ava Sjedinjenih Američkih Dr�ava, Engleske, Nemačke, Francuske, Italije i dr., samoprogla�enja nezavisnosti Kosova - izvr�eno i samo bombardovanje Srbije i Crne Gore. Dakle, navodna za�tita ljudskih i manjinskih prava bombardovanjem, pod imenom �Milosrdnog anđela" predstavljala je samo pripremu za ovo konačno ga�enje pravde i vađenje Srbiji srca iz njenih njedara.

Otuda, smatrajući ovaj akt progla�enja nezavisnosti Kosova ni�tavnim, aktom nasilja nad pravom i pravdom, Sveti arhijerejski sinod i sva na�a Crkva, u nadi na �to skoriju pobjedu Bo�ije pravde i istinskog ljudskog prava, poziva Njegovo Preosve�tenstvo Episkopa ra�ko-prizrenskog G. Artemija, njegovo sve�tenstvo, mona�tvo i sav kosovsko-metohijski srpski pravoslavni narod, kao i druge na Kosovu ugro�ene ovim besudnim aktom, da ostanu na svojim ognji�tima i pri svojim svetinjama čuvajući mir i pouzdanje u konačnu pobjedu pravde Bo�ije, imajući ljubav prema svima koliko to do nas stoji. Neka se, po riječima apostola naroda Pavla, u ovim te�kim vremenima, kao i u dosada�njoj, posebno kosovskoj mukotrpnoj istoriji, �poka�emo kao sluge Bo�ije: u trpljenju mnogom, u nevoljama, u bijedama, tjeskobama... u riječi istine, u sili Bo�ijoj, sa oru�ijem pravednosti desnim i lijevim, u slavi i poni�enju" (2 Kor. 6,4-8). Imajmo svagda pred očima i u srcu svome nepobjedivu riječ Boga istinitoga: �Ko pretrpi do kraja taj će se spasiti".

Očekujemo od Ujedinjenih nacija i Savjeta bezbjednosti da u duhu svoje Povelje i Odluke 1244, kao i svojih međunarodnih obaveza uzmu pod hitno u odbranu i za�titu poga�ena ljudska, vjerska i dr�avna prava Republike Srbije.

Preuzeto sa: www.spc.yu

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.