Sveti mučenik Trifun � Krsna slava Episkopa Gerasima

Na praznik Svetog mučenika Trifuna  14. februara 2008 godine, Njegovo Preosve�tenstvo Episkop gornjokarlovački G.G. Gerasim proslavio je svoju Krsnu slavu.  U navečerje praznika Svetog Trifuna, u hramu Svetog oca Nikolaja mirlikijskog u Karlovcu slu�eno je večernje bogoslu�enje. Bogoslu�enju je prisustvovao Njegovo Preosve�tenstvo Episkop �ički G.G. Hrizostom i Njegovo Preosve�tenstvo Episkop dalmatinski G.G. Fotije kao i vi�e sve�tenika i monaha. Po zavr�enom bogoslu�enju u prostorijama gradske knji�nice Ivan Goran Kovačić, Episkop Fotije dr�ao je predavanje na temu: ''Liturgija i duhovni �ivot''. Budući da javnih  predavanja pravoslavne crkve u Karlovcu nije bilo sve od početka rata, mala sala gradske knji�nice bila je ispunjena do poslednjeg  mjesta.

Na sam praznik Svetog  Trifuna, Svetu Arhijerejsku Liturgiju u karlovačkom hramu slu�io je Njegovo Preosve�tenstvo Episkop Hrizostom, uz saslu�enje Episkopa Fotija i Episkopa Gerasima, kao i vi�e sve�tenika i monaha. Posle zaamvone molitve Episkop Hrizostom izvr�io je obred rezanja slavskog kolača i osvećenja slavskog �ita.

Po zavr�enoj Liturgiji, Episkop Gerasim je pozdravio sve prisutne goste posebno se zahvaliv�i  Episkopu Hrizostomu na ukazanoj poseti mnogostradalnoj i mučeničkoj Eparhiji gornjokarlovačkoj. Episkop Hrizostom je rekao: ''Danas nas je sabrala blagodat Svetoga Duha u ovome svetome hramu, koji je bio sru�en i evo podignut ponovo . Podignut je da se mo�emo ponovo sastajati i prinositi Bogu svoje molitve. Danas nas je sabrala blagodat Svetoga Duha i ljubav va�ega Episkopa Gerasima koji danas slavi svoje Krsno ime, svoju Krsnu slavu � Svetoga Trifuna. Do�li smo iz ljubavi prema Njemu, da mu damo podr�ku u Njegovom  radu. I sam reče vladika, nikome nije danas  lako, ni mirnim krajevima a pogotovo u krajevima koji su razru�eni ratom i gdje je desetkovano stanovni�tvo pravoslavne vjere. Al' je veliki  Bog na� i �iva je du�a na�a, �ivećemo i opstati. Mnogo je bilo vremena u istoriji na�e crkve, kada je bilo zatirano hri�ćansko ime pa opet je nicalo i bilo nekad i slavnije nego ono ranije. Danas vladiko sveti Gerasime, �elim da ti zablagodarim u ime Srpske pravoslavne crkve,  �to si ponio teret arhijerejskog slu�enja u ovoj razru�enoj eparhiji  i u ovo najte�e vrijeme. Mo�da je lako biti Episkop i sve�tenoslu�itelj u mirnim vremenima, a u najte�e vrijeme je ba� blagodat Svetoga Duha izabrala tebe da dođe� ovde, jer je Gospod imao plan sa tobom, znao je da će� ti najbolje, Bo�ije  djelo činiti ovdje. Niko od nas savr�en nije i ni�ta od onoga �to radimo nije najsavr�enije ali ako radimo iz ljubavi prema Bogu, Bog će ono �to nedostaje nama to dopuniti. Zato u tvome licu vidimo Arhijereja i stub pravoslavne srpske crkve u ovoj eparhiji gdje će� mnogo doprinijeti, kako okupljanu svoga stada tako i prosvećivanju i vođenju njega Carstvu Nebeskom. Sa ovim rečima vladiko �elim da ti iskreno čestitam Krsnu slavu i neka ti je Sveti Trifun na pomoći i da se ugleda� na njega.  Krst Hristov nama je suđeno da nosimo i treba da ga iznesemo časno i radosno, na vrh one na�e sopstvene golgote. Srećna ti slava, Bog te blagoslovio''.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.