Upokojio se u Gospodu Arhiepiskop atinski i sve Jelade G. Hristodul

28. januar 2008.

Njegovo Bla�enstvo Arhiepiskop atinski i sve Jelade Hristodul, prvojerarh Grčke Pravoslavne Crkve, preminuo je noćas u 69. godini �ivota. Arhiepiskop je već sedam meseci bolovao od raka, a upokojio se u svojoj rezidenciji.

Danas u 13 časova vanredno zaseda Sveti i sve�teni Sinod Grčke Pravoslavne Crkve i tom prilikom će biti određen termin sahrane Arhiepiskopa. Predstavnik Srpske Pravoslavne Crkve na sahrani biće Njegovo Visokopreosve�tenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski G. Amfilohije.

"On je pribli�io Crkvu mladima i savremenom dru�tvu i radio na tome da se rije�e savremeni socijalni problemi," istakao je u svom saop�tenju povodom ovog nemilog događaja, Premijer Grčke g. Kostas Karamanlis.

Njegovo Bla�enstvo Arhiepiskop atinski i sve Jelade Hristodul (Χριστόδουλος) (u miru Hristos Paraskevidis - Χρήστος Παρασκευαΐδης) rođen je 16. januara 1939. u Ksanti, u Severnoj Grčkoj. Godine 1962. diplomirao je na Pravnoj �koli, a 1967. godine zavr�io je Bogoslovsku �kolu. Godine 1961. rukopolo�en je za đakona, a posle četiri godine za sve�tenika. Devet godina slu�io je kao propovednik i duhovnik u Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Atini, a sedam godina je bio glavni sekretar Svetog i sve�tenog Sinoda Jeladske Pravoslavne Crkve.

Izabran je za Mitropolita 1974. godine, a za Arhiepiskopa atinskog i sve Jelade 1998. godine.

Bio je doktor bogoslovskih nauka, a govorio je francuski, engleski, italijanski i njemački jezik. Bio je autor mnogih naučnih i pastirskih knjiga. Dobio je počasni doktorat Univerziteta Krajove i Ja�ija, Bogoslovskog fakulteta Srpske Pravoslavne Crkve u Beogradu. Bio je veliki radnik na polju misije i rada sa mladima. Posebno je radio na razvijanju haritativne delatnosti. Istakao se u uspostavljanju dobrih odnosa sa Rimskom Crkvom i sa institucijama Evropske Unije.

Preuzeto sa www.spc.yu

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.