Hramovna slava hrama Sv. oca Nikolaja u Karlovcu

Izlazak iz katakombi

U nepunoj crkvi Svetog oca Nikolaja mirlikijskog u Karlovcu, svečano je  proslavljen praznik Svetog Nikolaja (19.12. 2007 god.), koji je ujedno i hramovna slava ovog hrama. Svetu Arhijerejsku Liturgiju slu�io je Njegovo Preosve�tenstvo Episkop gornjokarlovački G.G. Gerasim uz saslu�enje karlovačkih sve�tenika: protojereja-stavrofora Du�ka Spasojevića i jereja Slavi�e Simakovića, te jeromonaha Nauma � sabrata manastira Bogorodice Trojeručice u Donjem Budačkom. Posle zaamvone molitve Episkop Gerasim je izvr�io rezanje slavskog kolača i osvećenje slavskog �ita, a u okretanju slavskog kolača učestvovao je i veliki broj vјernika koji su izgovarajući potvrdne reči: "I jest i budet", potvrdili svoju vјeru i jedinstvo sa svojom Svetom crkvom. Po zavr�enoj Liturgiji Episkop Gerasim se obratio karlovačkim vernicima i čestitao im hramovnu slavu. U svojoj besedi Episkop je napomenuo da se građevinski radovi privode kraju, te da predstoji unutra�nje uređenje hrama koje bi se trebalo dovr�iti krajem naredne godine.

Hram Svetog oca Nikolaja miniran je i u potpunosti sru�en 1991. godine. Nakon niza godina nebrige, ovaj nezaobilazni biser i znak prepoznatljivosti grada Karlovca ponovo sja, mada jo� uvek ne u svom punom sjaju. Radovi na vanjskom uređenju hrama su privedeni kraju, ali da bi ovaj svetionik pravoslavlja bio doveden do svog punog sjaja, onakav kakvim ga se sjećaju mnogi pravoslavni vјernici sa ovog područja, trebati će ulo�iti jo mnogo truda.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.