Polo�aj Pravoslavne Ohridske arhiepiskopije u BJR Makedoniji
Apostolsko vr
ijeme i katakombna Crkva

Pravoslavna Ohridska arhiepiskopija, i pored toga �to njeno sve�tenstvo biva proganjano i zatvarano a hramovi ru�eni, pored toga �to oskudeva u finansijskim sredstvima i u drugoj pomoći, ipak opstaje. U mestu Ni�epolje kod Bitolja, Bla�enjej�i Arhiepiskop Jovan je privatni posed svojih roditelja pretvorio u manastir Svetog Jovana Zlatousta. Sagrađen je hram Svetog Maksima Ispovednika, a u perspektivi je i gradnja sabornog manastirskog hrama, konaka, i drugih pomoćnih objekata. U toku na�eg boravka u Makedoniji uspeli smo obići i uveriti se u veliki trud i napor za opstanak koji ula�u i drugi episkopi Pravoslavne ohridske arhiepsikopije. Vladika Joakim polo�ko-kumanovski privremeno stanuje u Skoplju u stanu koji je darovan a u Kumanovu je u toku renoviranje episkopske rezidencije gde će se preseliti po zavr�etku radova. U predgrađu Skoplja, roditelji jedne od monahinja darovali su svoju kuću koja je pretvorena u manastir Uspenja Presvete Bogorodice, u kome boravi petnaest monahinja sa duhovnikom Vladikom Davidom. Sav trud, rad i �ivot jerarhije Ohridske arhiepiskopije, podseća na apostolsko vreme i katakombnu crkvu, ali se istovremeno u ovoj Svetoj Crkvi oseća izra�enija prisutnost Blagodati Duha Svetoga i prst Bo�ji koji ih vodi. Na�alost, za vreme na�eg boravka u Republici Makedoniji, imali smo priliku da iskusimo i neljubaznost i negostoprimstvo raskolničke jerarhije. Prilokom posete ohridskim svetinjama i znamenitostima u dva hrama koji su pretvoreni u muzeje i koncertne dvorane, hramovi Bogorodice Perivlepte i Svete Sofije, nismo imali neprijatnosti. Verovatno radi toga �to su kustosi bili civili, a neki od prisutnih su čak pri�li i na blagoslov episkopima. U hramu Svetog Klimenta Ohridskog na Plao�niku, prilikom ulaska u hram, verbalno nas je napao raskolnički prezviter, zatra�iv�i od nas da �napustimo hram ili će biti primoran da nas izbaci". I pored toga �to smo rekli da �elimo kao turisti da razgledamo hram, on je tra�io da napustimo hram. Sličan doček smo imali i u manastiru Svetog Nauma na Ohridskom jezeru, gde je kustos hrama zatvorio hram i nije dozvoljavao da uđemo u njega. Na na� upit mo�emo li ući da se poklonimo mo�tima Svetog Nauma, odgovorio je vrlo drsko da ne mo�emo. Čak smo tra�ili i da platimo ulaz ali je on i dalje odbijao da nam dozvoli da uđemo.

Tim povodom, na pitanje novinara, za RTV Vojvodina raskolnički mitropolit Timotej je rekao da je poku�aj ulaska dvojice episkopa Srpske Pravoslavne Crkve i sve�tenstva Ohridske arhiepiskopije u ohridske hramove �incident". Obilaskom manastirskog kompleksa s vana, mogli smo se uveriti kakvi zli gospodari gospodare velikim svetinjama koje ne pripadaju samo jednom narodu ili jednoj pomesnoj Pravoslavnoj crkvi, nego čitavoj Pravoslavnoj vaseljeni. Konaci manastira Svetog Nauma na Ohridskom jezeru pretvoreni su u hotel sa nazivom �Hotel Svetog Nauma", manji dio konaka, veličine jedne porodičene kuće, zadr�an je za crkvu i tu �ivi jedan raskolnički monah. Kako smo saznali od na�ih pratilaca, konaci manastira su dati pod zakup na vi�e desetina godina i raskolnička jerarhija ubira od toga velike sume novca. Na�a preporuka i sugestija je da Sveti arhijerejski sinod povede vi�e brige kako bi se realizovala Odluka Svetog arhijerejskog sabora, da svaka Eparhija po svojim mogućnostima izdvaja sredstva za pomoć Pravoslavnoj ohridskoj arhiepiskopiji. Na taj način ćemo im omogućiti da realizuju projekte o kupovini zemlji�ta i izgradnji hramova i pomoćnih objekata.

Episkop gornjokarlovački Gerasim
''PRAVOSLAVLjE'' NOVINE SRPSKE PATRIJAR�IJE
Broj 968, 15. jul 2007

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.