Ivanjdan u manastiru Gomirju

Na praznik Rođenja sv. Jovana Krstitelja, Njegovo Preosve�tenstvo Episkop gornjokarlopvački g.g. Gerasim slu�io je Svetu arhijerejsku Liturgiju u manastiru Gomirju, koji ovog dana obele�ava svoju hramovnu slavu. Istovremeno, obele�en je i jedan veoma značajan jubilej: 350. godina (1657-2007) od potpisivanja kupoprodajnog ugovora kojim su Srbi otkupili zemlju na kojoj su se naselili i preneli je u svoje vlasni�tvo.
    Na Liturgiji je bio prisutan veliki broj vernika iz ovih krajeva ali i jedan autobus vernika iz Banjaluke. Na poziv Episkopa Gerasima, Liturgiji su prisustvovali: Ministar vera u Vladi Republike Srbije - dr. Radomir Naumov, ambasador Republike Srbije u Hrvatskoj � g. Radivoj Cvetićanin, konzul-�eran Mira Jegdić, savetnik predsednika Republike Hrvatkske prof.dr.sc. Sini�a Tatalović, pomoćnik Ministra policije R. Hrvatske � g. Đoko Tep�a, pomoćnik Ministra kulture R. Hrvatske i predsednik Prosvjete � g. Čedomir Vi�njić, kao i mnoge druge javne i kulturne ličnosti.
    U svojoj pozdravnoj besedi Njegovo Preosve�tenstvo Episkop Gerasim pozdravio je vernike rečima da se raduje �to se okupljaju i duhovno okrepljuju u porti manastira Gomirja, mestu gde su se i njihovi preci Bogu molili i uznosili svoje molitve. Preosvećeni Vladika zahvalio se ministru Vera g. Radomiru Naumovu, �to je pored svojih obaveza na�ao vremena da poseti Gornjokarlovačku eparhiju i podeli radost u ovoj godini jubileja.
    Gospodin Radomir Naumov u svome obraćanju pozdravio je sve prisutne rečima da Srbija kao majka nikada ne zaboravlja svoju decu i da uvek poma�e koliko je u njenoj moći. Gospodin Naumov je podsetio da su pro�le godine, povodom Teslinog jubileja poklonjena zvona crkvi u Smiljanu, te da će i u budućnosti Republika Srbija pomagati u obnovi crkava i za�titi crkvenih spomenika.
    Savetnik predsednika Republike Hrvatske gospodin Tatalović, rođeni gomirac u kratkim tezama izneo je istorijat naseljavanja Srba u ovim krajevima kao i nastanka manastira Gomirja čiji se počeci vezuju za 1600. godinu.
    Ovom prilikom predstavljen je i novi tematski broj časopisa ''Sveti Sava gornjokarlovački'',  posvećen ovom značajnom jubileju.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.