Intervju Episkopa Gerasima

Povodom nedavnih dešavanja u Donjem Lapcu, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački G.G. Gerasim, dao je novinaru Željku Popoviću intervju za Jutarnji list. Pošto je u istom od 05. februara ove godine, objavljen samo jedan kraći dio istog, ovdje ga donosimo u celosti:

Željko Popović - Skupina vjernika iz Donjeg Lapca tvrdi da se pravoslavna crkva, točnije paroh Zoran Mihajlović uključio u političku kampanju uoči lokalnih izbora i svrstao se na stranu SDSS-a. Dali podržavate paroha i kako ocjenjujete njegov rad.
Episkop Gerasim -
Po vašem prvom pitanju možemo odgovoriti sledeće: Mi ni po čemu nevidimo da se pravoslavni sveštenik Zoran Mihajlović  svrstao  na stranu jedne političke opcije (u vašem pitanju prozvane). To se da uočiti tek u vašim novinskom članku, dakle to je vaše mišljenje.Takođe smo mišljenja  da je autor članka od 22. januara ove godine, pogrešno interpretirao reči jereja Mihajlovića, "za sve što radim imam podršku Episkopa". Nažalost ovo nije prvi novinski napis, istog autora, koji je krajnje neprofesionalno i zlonamerno napisan i dat u javnost.
Jerej Zoran Mihajlovi
ć, je pogriješio što je javno imenom i prezimenom prozvao određenu osobu za nedavanje priloga, to smatramo ishitrenim i netaktičnim. A da se svrstao na ovu ili onu političku opciju,  kako piše u medijima to nesmatramo ozbiljno i u to nevjerujemo.

Željko Popović - Skupina vjernika iz Donjeg Lapca Vas je posjetila, oni tvrde da ste im obećali javno se očitovati ali dosada još to niste učinili pa još nije poznat stav pravoslavne crkve koja je izvrgnuta napadima u Donjem Lapcu.
Episkop Gerasim -
Prije davanja ovog intervjua, iz Donjeg Lapca niti smo primali niti nas je posjetila, kako vi kažete grupa vjernika, kojima smo nešto obećali. Posjetili su nas gospodin Milan Đukić i gospodin Jovan Vukša, i u prostorima kojima smo ih primili razgovarali smo o problemima vezanim za Donji Lapac.
A to što kažete da je Pravoslavna crkva izvrgnuta napadima, to smo primijetili samo u pojedinim medijima, to ni vjernici ni nevjernici iz Donjeg Lapca nisu napravili, i koliko smo Mi primijetili ti ljudi žive skladnim životom, sve dok ih neko od novinara ne uztalasa.

Željko Popović - Kako komentirate da je Paroha fizički napao bivši načelnik opštine ispred pravoslavne crkve u Donjem Lapcu.
Episkop Gerasim -
Mi nismo očevidac događaja  ispred hrama u Donjem Lapcu i ne možemo govoriti o napadu i kakvoga je karaktera napad bio, možemo reći sledeće; da do bilo kakvih razmirica nije trebalo doći i sve se moglo postići smirenim razgovorom. Žao nam je što je jerej Zoran Mihajlović određene ljude javno prozvao, to nije praksa u Pravoslavnoj crkvi, ali to smo već naveli netaktičnim i u budućnosti se takvo što verujemo neće ponoviti. Isto tako nam je žao što je od svega toga napravljena senzacija, ali kada bolje razmislimo to i prodaje današnju tiskovinu (novine).

Željko Popović - Jesu li događanja nanijela štetu pravoslavnoj crkvi u tome djelu eparhije!
Episkop Gerasim -
Nevjerujemo da su ovakva događanja mogla nanijeti štetu Pravoslavnom bitisanju na ovim prostorima. Posle Fašističko-ustaško- komunističkih  razaranja, a zatim i obmane i progona pravoslavnih žitelja iz Donjeg Lapca i drugih mesta, ovo su sitnice. No, ni one nisu dobro došle, ali tako biva posle razbijanja jedne zajednice ma kako se ona zvala u ovom primeru Srpska. Takođe u kampanji u ovom slučaju lokalnoj, prepirka političara nije ništa novo, kao da zaboravljamo onu staru izreku, kada su u pitanju Srbi "zavadi pa vladaj".   Plašim se da se Srbi u Donjem Lapcu svađaju, ne oko vruća krompira, nego vruća kamena, a to jeste dobijanje vlasti u pomenutom mestu. Siromašni ljudi - siromašna Opština. Država tu mora da utiče i pomogne u organizovanju pre svega prilaza tom prekrasnom mestu, onaj ko nije bio u Lapcu nezna šta je prirodna lepota. Da bi došao do te sredine, nekada čisto Srpske (danas tu posle 1995 g. ima naseljenih i Hrvata iz Bosne), mora da se ide preko susedne države Bosne i Hercegovine, ali kada je u pitanju zajednica većinska Srpska onda je tu briga države minorna. Zato smatramo ko god dođe na vlast u Donji Lapac, ova ili ona politička opcija odgovornost nije, obezbediti visoku platu opštinskih dužnosnika, nego boljitak građana te opštine.

Željko Popović - Nedavno ste primili predsjednika SDSS-a Vojislava Stanimirovića što je bio povod posjete?
Episkop Gerasim -
Posjeta Gospodina Vojislava Stanimirovića predsednika SDSS-a, nije sigurno ono što bi vi željeli, dogovor SDSS-a i SPC-a oko izbora u Donjem Lapcu (od prilike tako je nešto pisalo u vašem novinskom članku Jutarnjeg Lista, od 11. 01. 2007 g.). Ne, to nije sigurno, nego je u pitanju organizovanje jednog vida humanitarne pomoći u namirnicama za učenike bogoslovije u manastiru Krka, SDSS-a i vernika istočne slavonije i Eparhije gornjokarlovačke, a u što se možete uvеriti i u Info-vestima Eparhije dalmatinske.
Ne dugo posle toga Mi smo u svojoj rezidenciji primili i Milana
Đukića, što bi i kod drugih moglo da izazove pitanje, zašto to? Ali nije. Primićemo i svakoga drugoga ko želi da razgovara sa nama po temama ko je su prikladne za razgovor i na taj način vršiti svoju misiju.