U Karlovcu odr�ana sednica
Episkopskog saveta Srpske Pravoslavne Crkve u Hrvatskoj

Danas je (15.12 ov.g.) u episkopskoj rezidenciji u Karlovcu odr�ana sednica Episkopskog saveta  Srpske Pravoslavne Crkve u Hrvatskoj kojom je predsedavao Njegovo Visokopreosve�tenstvo - Mitropolit zagrebačko-ljubljanski i cele Italije G.G. Jovan. Sednici su prisustvovali: Episkop slavonski G.G. Sava, osječko-poljski i baranjski G.G. Lukijan, dalmatinski G.G. Fotije i domaćin - Episkop gornjokarlovački G.G. Gerasim, zajedno sa ostalim članovima Episkopskog saveta.
    Na sednici su razmatrana aktuelna pitanja, proiza�la iz aktivnosti nadle�nih organa u toku ove godine, kao i neposredni zadat
ci u idućoj godini. Zatim je bilo govora o uvek aktuelnoj temi povrata nacionalizirane imovine i obnovi poru�enih verskih objekata. Doneseno je sledeće saop�tenje za javnost:

SAOP�TENjE ZA JAVNOST EPISKOPSKOG SAVJETA SPC

Episkopski savet SPC na svojoj redovnoj sednici odr�anoj u Karlovcu, pod predsedni�tvom Njegovog Visoko-preosve�tenstva Mitropolita zagrebačko-ljubljanskog G.G. Jovana, razmatrao je neka aktualna pitanja, proiza�la iz aktivnosti nadle�nih organa u toku ove godine, te neposredne zadatke u idućoj godini.

Savet je konstantovao da su učinjeni znatni napori na�eg sve�tenstva i vjerujućeg naroda u o�ivljavanju na�e vere i vraćanja istoj, posebno mladih.
Obnova hramova (jako spora), uvođenje veronauke u �kole, te du�obri�ni�to u vojsci, policiji, zatvorima, i dr., čini nas odgovornim da jo� predanije nastavimo raditi na ovim poslovima.
      Episkopski savet izra�ava �aljenje �to Vlada RH financijski ne prati ni pribli�no potrebe SPC-a kod obnove poru�enih hramova i Episkopskih dvorova. Vjerovatno da bi obnova bila efikasnija da je povrat nacionalizirane imovine intenzivniji. On je na�alost neopravdano usporen.
    U raspravi je izra�eno zadovoljstvo rezultatima u obnovi parohijskih domova i djelomično objekata pod za�titom.

Savet ocenjuje pozitivnim daje konačno proradilo Mje�ovito povjerenstvo Vlade RH i SPC-a te je počelo vrlo odgovorno i sistematično raditi na konkretnim pitanjima koja su regulirana ugovorom o zajedničkim interesima Vlade RH i SPC-a.

Savjet s obzirom na zadnje zasjedanje u ovoj godini upućuju iskrene čestitke svim na�im vjernicima i članovima na�e zajednice za bo�ićne i novogodi�nje praznike.

U Zagrebu, 15.12.2006.

Predsjednik Episkopskog savjeta
Mitropolit zagrebačko-ljubljanski

i cijele Italije

+ Jovan

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.