Početak obnove hrama
Svete Petke Paraskeve u Gornjem Javornju

Hram Sv. Petke Paraskeve u G. Javornju sagrađen je 1845. god., a  poslednji put je obnavljan 1952. godine. Sada se nalazi u dosta lo�em stanju te kao takav iziskuje hitnu intervenciju tj. obnovu kako bi se sačuvao od daljnjeg propadanja. S obzirom da je hram upisan u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske,  2005. god. obratili smo se Ministarstvu kulture, sisačko-moslavačkoj �upaniji i Op�tini Dvor prijavnicom za finaciranje u kulturi za 2006.god., da bi ove godine započeli sa obnovom. Plan i program na�eg rada bio je obnova dotrajala krovne konstrukcije, pokrova i limarski radovi. Po�to je Ministarstvo kulture dalo 80.000,00 kn.  i sisačko-moslavačka �upanija 30.000,00 kn. nećemo moći taj plan izrealizirati jer je tro�kovnik mnogo veći. Obnovi hrama svojim dobrovoljnim prilozima odazvali su se i vjernici parohije javornjske i do sada je prikupljeno; 6.946,00 kn. Sredstva će mo utro�iti na hitnu intervenciju,  izmjenu dotrajale građe oko zvonika i dva metra prema lađi crkve sa da�čanjem i privremenim prekrivanjem lepenkom kao i doziđivanju zida na sjevernoj strani hrama uz sami zvonik. Tim radovima zaustavili bi smo daljnje proki�njavanje i propadanje. Radove je odobrilo Ministarstvo kulture i Eparhijski upravni odbor Eparhije gornjokarlovačke. Obnova hrama Sv. Petke je velika investicija i trebaće vi�e godina da ga uz pomoć Bo�iju i Sv. Petke obnovimo. Ovim putem pozivamo sve ljude dobre volje da ukoliko �ele pomoći obnovu hrama Sv. Petke mogu se obratiti Upravi crkvene op�tine dvorske u Dvoru na tel: +385 44 871-811  i  +385 98 563-613.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.