Pla�čanska parohija-drevno sedi�te karlovačkih Episkop�

Pla�ki nekada sedi�te Episkop� gornjokarlovačkih, danas samo sedi�te parohije pla�čanske. Iz manastira Gomirja eparhijsko sedi�te je preneseno u Pla�ki u vreme vladike Danila Ljubotine, a tu i ostaje do Drugog svetskog rata. Godine 1721. ondje vladika Danilo gradi drveni vladičanski dvor i naseljava se u njega. U vreme vladike Petra Jovanovića sagrađen je novi zidani dvor, koji je u Drugom svetskom ratu o�tećen, a 1971 godine, bezbo�na komunistička vlast sru�ila  bez nadoknade pravoslavnoj crkvi. Po pričanju starijih �itelja Pla�kog, materijal od poru�enog vladičanskog dvora raznosili su me�tani za zidanje staja za stoku. Nije narod mogao ni�ta bolje raditi od onih koji su trebali da spreče takve stvari, a ne da se narod na bezakonje potiče. Zar smo posle takvoga postupanja sa crkvenom imovinom mogli očekivati da prođemo neka�njeno? Za �aliti je samo �to su kaznu pretrpeli i  nevini.
    Pla�čanski saborni hram Vavedenja Presvete Bogorodice podignut je 1763 godine u vreme vladike Danila Jak�ića (rođenog moravčanina iz Srpskih Moravica). Hram je zadnji put obnavljan 1989 godine i vidljivo je da mu danas itekako treba obnova. U neposrednoj blizini hrama nalazi se i parohijski dom, ru�en i obnavljan vi�e puta. Zadnji put je
spaljen u ovom poslednjem ratu. Po prilično dugo se čekalo na njegovu obnovu zato �to po dr�avnom zakonu o obnovi mo�e biti obnovljeno samo 65 kvadrata, kao porodične kuće. �to nije dostatno za sve�teničku porodicu i parohijsko-kancelarijske obaveze a predratni parohijski dom je bio veličine 195 kvadrata.

Parohiju pla�čansku je nekada opslu�ivalo vi�e sve�tenika, danas parohiju pla�čansku i ličko-jeseničku opslu�uje jedan sve�tenik. Pla�čanska parohija ima 1190 �itelja pravoslavne vere, pribli�no toliko ima iz Bosne doseljenih ljudi, rimo-katoličke vere, dok ih je pre rata bilo svega pet porodica. No �ta da radi�? Politika radi svoj deo posla. Kroz razgovor sa me�tanima primetili smo da ljudi odlaze iz Pla�kog, kako Srbi tako i Hrvati. Fabrika celuloze koja je do 1988 godine aktivno radila i sarađivala sa drugim fabrikama na prostoru biv�e dr�ave, vi�e ne radi. I nema izgleda da u budućnosti tu budu otvorena neka nova radna mesta, �to bi svakako sprečilo odliv mladih iz �ivopisnog ličkog mesta kao �to je Pla�ki.

Dvadesetak kilometara od Pla�kog, prema Plitvičkim Jezerima, nailazimo na mesto Lička Jesenica sa osamdeset �itelja.  Nekada samostojeća parohija danas u sastavu pla�čanske, hram u Ličkoj Jesenici posvećen je Svetom proroku Iliji i sagrađen je 1751 godine tu se i danas na Ilindan 02. avgusta okupi mno�tvo ljudi da proslave hramovnu slavu Svetog proroka Iliju. Pri ovom hramu pred Drugi svetski rat slu�io je sve�tenik Stanislav Nasadil, Čeh poreklom. 1941 godine od usta�a mučen je i bačen u jamu Jadovno zajedno sa vladikom gornjokarlovačkim Savom Trlajićem i drugim sve�tenicima pla�čanskim i Eparhije gornjokarlovačke. Istoričar dr.Đuro Zatezalo u svojoj knjigi o Jadovnu navodi podatak da je u jednoj od jadovinskih jama po imenu Jazovka, zavr�ili svoj �ivot dvojica Episkopa: mitropolit sarajevski Petar Zimonić i Episkop gornjokarlovački Sava Trlajić sa sedamdeset i tri sve�tenika 42 hiljade ljudi od toga 40 hiljada pravoslavnih Srba. Tako je Jadovno najveći Srpski podzemni grad u Lici.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.