Obnova hramova i parohijskih domova
u otočačkoj parohiji

U mestima Ponori i Brlog nekada samostojećim parohijama a danas u sastavu otočačke parohije kao i u Otočcu obnovljeni su parohijski domovi zapaljeni u ratu od 1991 do 1995 godine. U pomenutim mestima je u toku obnova i hramova koja će biti dovršena naredne godine. Kada bi samo ova tri hrama bila u pitanju bilo bi mesta olakšanju u duši, no u parohiji otočačkoj postoji još mnogo hramova пporušenih iz Drugog svetskog rata a i iz ovoga poslednjega, koji čekaju na obnovu. U selima; Dabar, hram Uspenja Presvete Bogorodice sagrađen 1770 godine porušen je 1941 godine, istu sudbinu, otprilike i istih godina doživeli su i hramovi u Vrhovinama Gornjim, gde je od kamena porušenoga hrama Svetog Nikolaja Mirlikijskog sagrađen Dom kulture i to na crkvenom zemljištu. U Plitvičkom Ljeskovcu hram Cara Lazara je srušen do temelja, u Turjanskom hram Uspenja Presvete Bogorodice, ostale samo zidine kao svedočanstvo. U Donjim Vrhovinama, hram Svetog arhangela Mihaila znatno oštećen granatiranjem u poslednjem ratu 1995 godine čeka na obnovu, hram Svetog Jovana Krstitelja u Starom Selu zapaljen je 1995 godine.
      Slično su prošla i mesna groblja, pored ratnih oštećenja pojedinih nadgrobnih spomenika groblja su mnogo zapuštena i obrasla u grmlje i travu. Krivca opet tražimo u ratu, jer su pravoslavni Srbi proterani i danas nema ko da čisti groblja, posećuje bogosluženja ili dolazi na zavetno-saborne molitve.
       Dokada će ov
akvo stanje potrajati neizvesno je, izvesno je samo jedno da kulturna baština pravoslavnih Srba propada i da će zasigurno izčeznuti i sam pomen na nekadašnje postojanje pravoslavnih na ovim prostorima ako ne bude pravovremeno zaštićeno kulturno nasleđe jednog naroda, koje je i kulturno dobro države Hrvatske.

Храм Св. Саве у Брлогу  Парохијски дом у Брлогу  Храм Св. Николе у Шкарама  Храм Васкрсења Христовог у Понорима  Парохијски дом у Понорима

Темељи храма Св. ап. Марка на Марковцу (Подум)
  Темељи храма Св. ап. Марка на Марковцу (Подум)  Храм Св. арх. Михаила и Гаврила у Врховинама  Храм Св. ап. Петра и Павла у Залужници  Црквиште храма Св. Николаја у Црној Власти

Храм Св. Јована Крститеља у Старом Селу