Episkopska poseta Pješćanici i Nebljusima

Na praznik Svetog proroka Ilije, 02.avgusta 2006 godine, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački G.G. Gerasim služio je Svetu Arhijerejsku Liturgiju u Pješćenici kod Vrginmosta-Gvozda. Sasluživali su mu: protojerej-stavrofor Božo Bakajlić iz Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, protojerej Radoslav Anđelić-paroh dvorski i jerej Luka Verić-nadležni paroh. Posle zaamvone molitve izvršeno je osvećenje žita i rezanje slavskog kolača, nakon čega je priređena trpeza ljubavi. U svojoj besedi Episkop je govorio o značaju praznika istakavši ognjenu veru i smelost Svetoga proroka Ilije prema Bogu.
        U večernjim časovima istog dana, Episkop Gerasim je posetio parohiju donjolapačku i selo Nebljusi na granici sa Bosnom i Hercegovinom, gdje je služio večernje bogosluženje. Ovo je jedan od značajnijih crkvenih skupova u Lici i procenjuje se da je bilo oko tri hiljade ljudi. U svojoj besedi, Episkop je pozdravio okupljeni narod ohrabrivši ih da izdrže sva iskušenja i nevolje i da ostanu do kraja verni svojoj pradedovskoj veri i svojoj crkvi.