Teslin jubilej

Dana 10. jula 2006 godine, pred očima cele svetske javnosti u Smiljanu je upriličeno obilježavanje 150-e godišnjice od rođenja Nikole Tesle. Dio protokola koji se ticao Srpske Pravoslavne Crkve, otpočeo je služenjem svete arhijerejske Liturgije u hramu Sv. apostola Petra i Pavla u kome je službovao Nikolin otac Milutin. Svetu arhijerejsku Liturgiju je služio Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski G.G. Jovan, uz sasluženje Episkopa bihaćko-petrovačkog G.G. Hrizostoma, Episkopa osječko-poljskog i baranjskog G.G. Lukijana, Episkopa slavonskog G.G. Save, Episkopa dalmatinskog G.G. Fotija, Episkopa gornjokarlovačkog G.G. Gerasima, te više sveštenika i monaha. Bogosluženju je prisustvovao veći broj vernika, te predstavnici katoličke crkve, na čelu sa biskupom gospićko-senjskim mns. Milom Bogović, kao i zastupnici srpskog naroda u Hrvatskom saboru i mnogobrojni drugi gosti. Po završenoj Liturgiji, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački G.G. Gerasim je u svojoj besedi pozdravio sve prisutne goste, te istakao veliki značaj Tesline ličnosti za celo čovečanstvo i posebno naglasio važnost njegovih poruka. Trpeza ljubavi priređena je u Korenici, gde se prisutnima obratio Mitropolit zagrebačko-ljubljanski G.G. Jovan, zahvalivši se Episkopu Gerasimu na pozivu i organizaciji ovog velikog događaja.